forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ŽIG PETOKRAKE

Ići dole

ŽIG PETOKRAKE Empty ŽIG PETOKRAKE

Počalji od Ultras Ned 07 Jul 2013, 03:11

Piše Zoran Stefanović coffe 
ŽIG PETOKRAKE Zig_petokrake_001

Novi grafički roman
Srboljub Nikić
ŽIG PETOKRAKE
(2013)

Autor Nikić, Srboljub, 1971-
Naslov  Žig petokrake : grafički roman / Srboljub Nikić
Vrsta/sadržaj =16 strip
Jezik srpski
Godina 2013
Izdavanje i proizvodnja Raška : Centar za kulturu "Gradac", 2013 (Raška : Gramis)
Ostali autori Stefanović, Zoran
Fizički opis 79 str. : ilustr. ; 25 cm
Napomene Tiraž 300
Str. 75-78: Ja, moj neumrli blizanac i svet na postavu izvrnut : o grafičkom romanu "Žig petokrake" Srboljuba Nikića / Zoran Stefanović.
ISBN 978-86-88391-18-4
UDK 741.5
COBISS.SR-ID 198888460

Uz podršku Udruženja stripskih umetnika Srbije
Hvala Dušanu Mladenoviću - Dušmanu za spajanje svih konaca

__________________________________________________________________

Ja, moj neumrli blizanac i svet na postavu izvrnut: O grafičkom romanu „Žig petokrake“ Srboljuba Nikića

Zoran Stefanović


Ceo pogovor ovde http://www.usus.org.rs/sr-RS/novosti-2/207-ja,-moj-neumrli-blizanac-i-svet-na-postavu-izvrnut-o-grafi%C4%8Dkom-romanu-zig-petokrake-srboljuba-nikica.html (ovo je ćirilična verzija, latinična postoji na Stripvestima http://stripvesti.com/ od 28. 6. 2013, ali ne mogu da je direktno linkujem)

Izvod:
 Nabrajajući sve višestrukosti stripa Žig petokrake, mi otkrivamo da Nikićev eksperiment nije biljka osuđena u pustinji, već da se prilično direktno uglavljuje u jedan širi, već postojeći duhovni ekosistem, i to u najvitalniji deo našeg modernog stvaralaštva, kroz barem dva magistralna toka.

   Prvi tok je signalizam, jedini srpski neoavangardni pokret koji je u našem dobu od planetarnog značaja i koji, nakon pola veka, danas deluje kao jedno od najjačih ognjišta srpske kulture — kako preko svog osnivača Miroljuba Todorovića, tako i njegovih saputnika: Slobodana Škerovića, Ilije Bakića i drugih. U svakom sloju kod Srboljuba Nikića mi nalazimo estetske, simboličke, filozofske i stohastičke elemente koje možemo bez oklevanja nazvati signalističkim.

   Drugi magistralni pravac sa kojim Nikić korespondira — i koji je više unuk signalizmu, no što je zasebna pojava — jeste opus beogradske umetničke grupe „Kosmoplovci“. To se naročito odnosi na neke stripove Radovana Popovića, Lazara Bodrože, Danijela Savovića ili Ivana Grubanova.

   Određene veze vidimo sa valjevskim krugom oko nekadašnje grupe „Crni kreč“, tačnije pesničko–likovnim radovima Dejana Bogojevića i Milivoja Kostića, dok preko Bakićevih vršačkih veza stižemo i do tamošnjeg kruga, naročito do veze sa delom stripskog opusa Danila Miloševa i Borislava Grabovića.
Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu