forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hunting high...

3 posters

Ići dole

Hunting high... Empty Hunting high...

Počalji od manhunter Sub 01 Jan 2011, 09:44

Pride of Baghdad

Hunting high... Albumver1


2003. godine, za vreme američkog bombardovanja Bagdada, grupa lavova se oslobađa iz zoološkog vrta i nađe se u središtu ratnih zbivanja...

Sećate se Bambija? Ili, ako ste nešto mlađi, Kralja Lavova? Možda sličnih pričica sa govorećim životinjama i manje-više prikrivenim moralnim/obrazovnim porukama? Pa, ako se toga samo sećate trebalo bi da polako otvorite oči i obnovite gradivo. Novo vreme donosi i nove priče. A ovo je baš jedna od njih. Ne znam da li ste ljubitelji sličnih priča o životinjama sa ljudskim osobinama, ali ovu ćete morati da pročitate. Čekajte, jesam rekao „ljudskim osobinama“? Upps, greška u koracima.. Životinje u ovom stripu imaju sve one osobine koje bi ljudi voleli da imaju, dok, na nesreću, ispoljavaju neke koje oni vole da nazivaju "životinjskim".


Hunting high... Screenshot3eb
"Freedom cannot be given, only earned..."
Sasvim jednostavna rečenica koju izgovara lavica, stojeći ispred srušenog zida koji je predstavljao prepreku između nje i slobode. Kao čitaoci, bivamo katapultirani pravo u središte zbivanja: početak bombardovanja Bagdada, za vreme američke invazije na Irak, 2003. godine. Iz ruševina zoološkog vrta se spašava čopor lavova, koji se tako iznenada nađe na dugo priželjkivanoj slobodi. Iako su metafore u stripu veoma jednostavne i očigledne, ni najmanje ne gube na jačini, naprotiv. Ionako su one male i jednostavne istine i najvrednije.Ono što mi se dopalo je lukav potez scenariste da gledamo razaranje i uništavanje očima nevinih bića, kojima nije u prirodi da čine slične stvari. Sasvim dovoljno da nas podsete na neispravnost takvih postupaka.

Crtež je maestralan. Onako „diznijevski“, nije mogao da predstavlja veću suprotnost priči koju prati. Želite da vidite već spomenutog Bambija pod kišom metaka? Miki Mausa okrvavljenog na tlu? Pa izvolite, pročitajte ovaj strip. Ne baš takve, ali slične stvari ćete naći ovde. Jezivo i morbidno na neki način, ali savim primereno poruci koju ovaj strip šalje. Izvanredna metafora na uništeno nevino destinjstvo, a samim time i takvu budućnost. Strip je nastao posle otrežnjenja nakon „patriotskog“ talasa u Americi 2002-2003. godine, kao jedna od mnogih poruka za prestankom ludila koje može samo čovek da pokrene a koje se zove rat. Koliko god to suvoparno zvučalo. Scenarista, i sam rođeni Amerikanac, ne zauzima poziciju i ne opravdava postupke nijedne strane u sukobu. Tu i tamo nas tek podseti zbog čega je sve i započelo(kornjače koje se dave u reci punoj nafte), ali nam ostavlja prostora da sami iskoristimo mozak i iznesemo zaključke.

Na kraju, poruka priče je sažeta u jednoj jedinoj reči, koju izgovara majka-lavica dok američki vojnici pucaju na njih: Animals!!!!!! Šta treba čovek da učini da bi ga životinja nazvala tako? Iako sam jednom rekao da ne opravdavam aktuelne ratno-političke teme u stripu, nisam mogao da se ne osvrnem na ovo remek-delo, ako ni zbog čeg drugog, onda zbog jednostavnosti i jačine pripovedanja, kao i zbog univerzalne poruke koju sa sobom nosi.Jedino otvoreno pitenje posle čitanja stripa mi je bilo: na koga se misli pod "Čopor iz Bagdada"? Kako god okrenemo, glavni junaci ove priče su životinje. Na ovaj ili onaj način.


Hunting high... Prideofbaghdadarch

Babylon`s a town downriver. Their lion`s a statue of one of your kind trying to eat a man... but the man`s fightning off the big stone cat. Legend says that as that statue`s still standing, this land`ll never fall to outsiders.
-I don`t follow.
-They`re just, what do you call`em... symbols. You know walkers, never say what they mean.
-Yes, but this is our land now, too. Who are we supposed to be in the statue...the lion, or the man?
-Maybe you`re both. Or maybe you`re neither. What`s the matter?


Poslednji put izmenio manhunter dana Sub 01 Jan 2011, 23:44, izmenio ukupno 2 puta
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Hunting high... Empty Re: Hunting high...

Počalji od Lord Vader89 Sub 01 Jan 2011, 12:16

Skoro je neko u temi o Vaughanu na stripovi.com pomenuo i ovaj strip, pa je iznesena i recenzija na videlo, te sam odlucio da pri prvoj sledecoj kupovini uzmem i ovaj strip (sto se moze desiti vec tokom sledece nedelje!)

Zapravo, odjednom sam se na to odlucio jer sam video da je u pitanju standalone, a ne jos jedan serijal, kako sam prvobitno mislio.

Zvuci sjajno, jedva cekam da ga pregledam :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Hunting high... Empty Re: Hunting high...

Počalji od manhunter Sub 01 Jan 2011, 23:41

Strip je odličan, preporučio bih ga svakom.
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Hunting high... Empty Re: Hunting high...

Počalji od Stampedo Ned 13 Feb 2011, 03:33

Strip je pravo osvezenje. Od Amerikanaca ovo nisam ocekivao. Topla preporuka svakom, ako neko izrazi zelju da ga procita na nasem jeziku, a uz to i odstampanog, moze da mi se javi da mu pozajmim.
Stampedo
Stampedo
Novajlija
Novajlija

Datum upisa : 30.12.2010
Broj poruka : 21

Nazad na vrh Ići dole

Hunting high... Empty Re: Hunting high...

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu