Magični Vetar - bizarni vestern (info, popisi, diskusije...)

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Ići dole

Re: Magični Vetar - bizarni vestern (info, popisi, diskusije...)

Počalji od Rider of the lighting taj Uto 18 Okt 2011, 11:16

MV mi je 1 od omiljenih Bonellija,odlican strip.Uspeo sam da sakupim sva srpska izdanja dosad(kako videh u Kisi System comics ponovo uzima MV happy ) osim HC od Systema i sva 3 od Sfere.Nadam se da ih ima u DW-u ili Alan Fordu No A za mene preskupa izdanja LL-a ne bih mogao ni da pomislim da kupujem Isuse
Rider of the lighting
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 20.02.2011
Broj poruka : 187

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Ultras taj Čet 16 Feb 2012, 04:58

Rider of the lighting ::MV mi je 1 od omiljenih Bonellija,odlican strip.Uspeo sam da sakupim sva srpska izdanja dosad(kako videh u Kisi System comics ponovo uzima MV happy ) osim HC od Systema i sva 3 od Sfere.Nadam se da ih ima u DW-u ili Alan Fordu No A za mene preskupa izdanja LL-a ne bih mogao ni da pomislim da kupujem Isuse
Da. System ponovo ima prava na Magičnog ali pitanje je ima li želju da ga radi. Mislim da je to bila odluka SBE da se prava (posle neuspeha sa Wizardom) prenesu ponovo na System. Videćemo šta će od svega biti.

Evo novih naslovnih strana za Lubelus koje je radio Darko Perović:

Spojler:

Fantastično! hail

Ultras
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Magični Vetar u izdanju Agarthi Comics-a

Počalji od Ultras taj Pon 09 Apr 2012, 02:47

Ultras
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Morrison taj Pon 09 Apr 2012, 06:11

hail
Vrlo lepo,...nadam se da nece ici nekim suludo brzim ritmom kao sto se govorilo.
Puna podrska Agarthijevcima. smile
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od neomedjeni taj Pon 15 Okt 2012, 02:02

Nekoliko redaka o Šadou,kako sam i najavio.

Prvo što treba napomenuti je da ovaj strip crta Ivo Milaco. Zagorovci se kunu da je Galijeno Feri najveći majstor mračne atmosfere u stripu, ja kažem da je Ivo najveći majstor za sva moguća podneblja i atmosfere koga je Boneli ikad imao. Na kojim sve lokacijama i u kakvim situacijama ovaj čovek nije sa najvećim stepenom uverljivosti crtao dodeljene mu junake, ponajviše Kena, teško je nabrojati. Uostalom, ne morate ni pročitati mnogo njegovih stripova da biste shvalili dokle doseže njegova raznovrsnost, sve se može videti u jednom jedinom stripu "Uzdah i san", remek delu iz sage o KP. Način na koji je crtao Šadoa, podsetio me je na još jednog Kena, šesti broj regularne serije, mislim da je naslov "Pod vrelim suncem Meksika" (poseban naglasak na scene u krčmi). Mislim da bolja preporuka, što se tiče crteža u ovoj priči, nije potrebna.

A ko je uopšte taj Šado? Da bismo to objasnili, moramo poći od činjenice da borba protiv finansijskih moćnika i krupnog kapitala nije lak posao ni za savremene Nesalomive, a kamoli za siromašne avanturiste sa Divljeg Zapada sa kraja devetnaestog veka. Za uspeh takvog poduhvat nije dovoljno samo olovo, potrebno je imati i što veću količinu obojenog papira sa odgovarajućim žigom. Malo zbog toga, malo iz puke dosade, Po je počeo da piše seriju Dime novela o neustrašivom lovcu na ucene, Šadou, koji galopira prerijom u epsko-lirskoj potrazi za ubicom svoje porodice, arhetipom antiheroja iz kaubojaca, Titusom Pejnom. Kako su svi ovde, hteli to da priznaju ili ne, čitali Zagor story, neću se upuštati u objašnjenje pojma dime novel, jer već znate o čemu se radi. Mada ne garantujem da ćete znati o čemu se radi kada primetite da Šado ima lice Magičnog Vetra, a još manje kada se Pou javi, posredstvom advokata, čovek koji se predstavlja kao Titus Pejn sa molbom da se Po sastane s njim. Granica između (stripovske) stvarnosti i izmaštanog postaje opasno tanka na nekoliko trenutaka, ali onda se, naizgled na polovini priče stvari razjašnjavaju i postaje jasno ko je ko u ovoj Manfredijevoj postavci. Kažem naizgled, jer bi trebalo da do kraja priče zadržite na umu da vi čitate savremenu verziju dime novel na temu dime novel, što će Manfredi iskoristiti da još jednom efektno poentira na kraju balade. A do tog kraja, razotkrivamo jednu staru zaveru koja je započela gotovo kao sasvim nevina prevara, otimamo od zaborava još jedan delić Nedove prošlosti i upoznajemo još jednog harizmatičnog negativca koji citira Bibliju dok ubija bez milosti. Meklin je još jedan koji u veri pronalazi izgovor za svaki svoj postupak, a po potrebi je izopačuje:

Meklin: "Ja sam jaganjac Božji koji odnosi grešnike svijeta"
Stajn: "U Bibliji piše "oduzima grijehe", ne "odnosi grešnike"!"
Halam: "Ali ovo je Meklinova verzija…"

Već klasičan tip antiheroja koji je i dalje zanimljiv ako se iskoristi u priči na pravi način. Njegova motivacija se ne svodi na puko koristoljublje, niti propagiranje svog tumačenja vere, već na nešto još primarnije - osvetu za zlo, koje je, njemu, zlu, naneto. Meklin je tip ličnosti koja devizu "oko za oko" shvata prilično bukvalno, što će, između ostalog, ubrzati njegovu propast. Naime, kao i manijakalni ubica iz Dilan Dog priče " S druge strane smrti", pokušao je da svojoj žrtvi učini tačno ono što je ona njoj učinila, i u tome pogrešio, jer, kako je rekao Dilan, istorija se ne ponavlja (da se ne bavimo sada tačnošću ove tvrdnje). Bunar u koji je Dilan bačen nije više bio ispunjen kiselinom, već kišnicom, vatra koju je Meklin potpalio osvetlila je njega i njegove ljude kao metu.

Kraju verovatno fali par strana više na raspolaganju, ali možda je čak i ovakva završnica ona prava, možda je Manfredi i želeo da sve sve završi u Dime novel stilu, prostim obračunom u kome superiornost glavnog junaka odnosi prevagu nad brojčanom prednošću protivnika, bez mnogo nepotrebnog filozofijiranja, kao još jedan omaž ovom tipu pisanja. I naravno, tu je sjajna poruka iz zadnje vinjete stripa...
neomedjeni
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 26.06.2012
Broj poruka : 323

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od neomedjeni taj Čet 24 Jan 2013, 20:19

Broj, hm, valjda 39. Četiri šamana. Šteta, dobar materijal za priču, ali neuverljiva realizacija. Na kraju, kada su se Magični i Ludi Konj sami uspešno suprotstavili gomili vojnika odvlačeći pažnju od Bika Koji Bukvalno Sedi... Bah, bar je Pikato ovde dobar, ako ništa drugo.
neomedjeni
Zaslužan član
Zaslužan član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od neomedjeni taj Uto 12 Mar 2013, 04:22

Za vikend mi došlo da, nakon kraće pauze, nastavim sa ovim serijalom, i tako mi je legao da sam progutao sedam brojeva. Sledi kratak osvrt. Jeste rekao sam kratak, i držaću se toga.

Br. 43 - Wild Bill. Priča o susretu Magičnog i Poa sa jednom od najharizmatičnijih figura Divljeg Zapada. Čini se da ni jedan ozbiljniji vestern serijal ne može da priušti sebi da se Divlji Bil ne pojavi bar u jednoj epizodi. Verovatno bi bilo zanimljivo istražiti u koliko je stripova ovaj čovek gostovao, ovako na prvu mogu da se setim Bluberija, Kena Parkera, čini mi se da je gostovao i u Teksu... Tehnički dobro odrađena priča kojoj ništa ne fali, ali čini mi se da je glavni motiv priče praktično prekopiran iz Kenovog susreta sa Bilom i da je tamo ipak bolje iskorišćen. u svakom slučaju, nakon dva ćorka, jedna dobra epizoda.

Br. 44 - Duhovi utvrde Laramie. Čudno mi je što Ned odmah nakon Divljeg Bila u sledećem broju sreće Kalamiti Džejn, kao i što, premda to donekle uvodni tekst objašnjava, nema nikakvih nagoveštaja o njenom poznanstvu sa slavnim revolverašem. No, priča za razliku od prethodne nije fokusirana na ličnost legende Divljeg Zapada, već na ljubav dvoje mladih različite boje kože koji su nakon smrti pokušali da pošalju svojim narodima univerzalnu poruku o značaju mira i međusobnog razumevanja. Naizgled bljutavo, ali odlično izvedeno.

Br. 45 - Osvajači. Početak trodelne priče koji fenomenalno crta Frisenda. A valja i Manfredijev scenario, Po i Magični su ponovo razdvojeni, Magični pokušava da pomogne indijanskom narodu da se organizuje za šokantni dolazak generala Kastera, dok novinar pokušava da u Vašingtonu dozna ko je Kasteru dao novi zadatak, ne sluteći da mu prijatelji ometaju istragu i da će mu se putevi ukrstiti sa mračnom sektom kojoj je pripadao Hogan...

Br. 46 - Bitka na rijeci. Crtanje preuzima Parlov. Strip odlično funkcioniše u prve dve trećine, opisujući niz taktičko nadmudrivanje i čarke opreznog Bika Koji Sedi i generala Kastera, sukob na reci je sjajno zamišljen i nacrtan, ali završnica, nakon Nedovog pada u zarobljeništvo je jednostavno totalno neubedljiva. Zanimljivo je Manfredijevo tumačenje Kasterove ličnosti i motiva, očigledna priprema za ono što sledi kod Litl Big Horna.

Br. 47 - Plaćeni ubojica. Završnica priče otpočete u Osvajačima, nakon okončanja krize izazvane Kasterovim pohodom, Ned se okreće potrazi za Poom. Što ga, igrom sudbine i Manfredija ponovo dovodi Kasteru, ili barem generalovom prebivalištu. Dobra priča, kojoj je najveća mana prevelik broj potencijalno interesantnih likova koji su prodefilovali na devedeset i kusur strana, zbog čega scenarista nije mogao da odvoji dovoljno prostora za svakog od njih.

Br. 48 - Aiwassova tajna. Povratak Norme Snow i još nekoga veoma bitnog, izvođenje Šekspirovog Romea i julije i novi, neočekivani neprijatelj i savezništvo. Moralo je da valja.

Br. 49 - Regulator. Vestern sa mnogo elemenata socijalne kritike zbog problema i danas aktuelnog, odnosno nebrige i zanemarivanja ljudi sa psihičkim poremećajima i manjkom inteligencije, najpre od strane njihovih najbližih, a zatim od samog društva. Regulatora iz naslova je Manfredi upotrebio kao kontrast nesrećnom junako ove priče, želeći da naglasi da nije zlato sve što sija. A iskoristio je priliku da pokaže da je indijanska kultura imala znatno drugačiji odnos prema "Onima koje je Manitu dotakao".
neomedjeni
Zaslužan član
Zaslužan član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sneaksie Thiefsie taj Sre 07 Avg 2013, 20:33

na najobicnijem kiosku naleteh na MV komplet
cena dzabalen pa rek'o da ne malerisem

MV#19 - Leva ruka djavola (Venturi/Manfredi/Frisenda)
MV#22 - Decak bele kose (Venturi/Manfredi/Parlov)

Sneaksie Thiefsie
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 21.02.2011
Broj poruka : 306

https://www.youtube.com/user/MRirian

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Morrison taj Čet 08 Avg 2013, 07:19

Ja uzeh 2 kompleta prošle nedelje...reinkarnirani Agarthi mi je obnovio interesovanje za serijal.
Morrison
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sneaksie Thiefsie taj Čet 08 Avg 2013, 07:26

meni su legle ove dve price
a vidim da su i vazne
jer saznajemo nesto o Nedu Elisu
Sneaksie Thiefsie
Zaslužan član
Zaslužan član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Morrison taj Ned 11 Avg 2013, 23:34

Leva ruka djavola, Bedlam, Covek macka, Decak bele kose
Manje-vise sve cetiri epizode su mi podjednako dobre, pa otud i jedinstvena impresija.
Manfredijeva najveca snaga, kao tvorca i jedinog pripovedaca ovog serijala, je u tome sto uspeva maksimalno dobro da docara obe osovine istog - vestern i horor. Istini za volju, ogroman udeo u ovome imaju i sjajni crtaci.
Indijanske legende i mitologija su, cini se, autenticno preneti; pritom su dovoljno svezi, egzoticni i zanimljivi da nam pojedine klisee i jeftina resenja ucine podnosljivijima.
Manfredi je u stanju da lepo pocne i razvije pricu, a da je zatim prilicno mirno, i nekako ocekivano, privede kraju.
Kao da je zadovoljan prethodno uradjenim, pa smatra da mu je veci trud na poslednjih par strana suvisan.
Morrison
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Morrison taj Sub 17 Avg 2013, 11:03

Windigo
Vau!
Možda i najbolji MV za mene do sada. Opaka, ledena, jeziva atmosfera. Fantastično kreirani, duboki likovi. Perfektno izbalansirana dramatika priče, ma briljantno!
Čista desetka!
Frizenda je majstorski dočarao surovost mraza...otud mu i prezime, verovatno ;D
Morrison
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sneaksie Thiefsie taj Sub 17 Avg 2013, 19:53

nema sumnje da je MV bolji nego sto prolazi ovde
Sneaksie Thiefsie
Zaslužan član
Zaslužan član

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Morrison taj Ned 18 Avg 2013, 04:17

Vreme u kojem ga je izdavao System jednostavno nije bilo 'ono' pravo...kasnije deluje da Sfera i Wizard nisu imali dovoljno strpljenja/resursa/znanja/para/cega vec...videcemo kako ce Agarthi proci.
A da je strip dobar - jeste.
Morrison
Domaćin
Domaćin

Nazad na vrh Ići dole

Počalji od Sponsored content

Sponsored content

Nazad na vrh Ići dole

Strana 2 od 2 Prethodni  1, 2

Nazad na vrh

- Similar topics

Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu