forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Autori "naslednici"

+2
Jasko
Gil-galad
6 posters

Ići dole

Autori "naslednici" Empty Autori "naslednici"

Počalji od Gil-galad Uto 03 Jul 2012, 11:19

Odmah vam pada Barbatova na pamet, a? naughty Jeste, zbog nje najpre ova tema, ali ne samo zbog nje...

Nije ništa neobično da, posle određenog niza godina, neko drugi, treći, četvrti... Preuzme od autora koji su osmislili neki serijal rad na istom. I onda, poređenja su neizbežna, jer "Paolin Dylan nije Sclavijev Dylan" i sl. John Cullen Murphy ni izbliza nije crtao tako dobro Princea Valianta kao Hal Foster, Romero nije Holdaway (Mod), a još manje Prentice Raymond (Rip Kirby)... A ipak - neki od najboljih trenutaka u tim serijalima nastali su za vreme "naslednika".

Recimo, Uderzo je nedavno prodao prava nad Asterixom, a iako je posle Goscinnyjeve smrti on sam pisao strip, publika uglavnom nije bila zadovoljna... Šta li će se desiti kada izađe prva epizoda Asterixa koja nema veze sa njegovim kreatorima?

Jako je teško odvojiti "naslednike" od prvih autora, jer su za mnoge čitaoce ti prvi - i jedini. (Da je nama živ i zdrav i Gallieno Ferri!) I kako, u stvari, posmatrati rad "naslednika" u odnosu na original? Npr. nakon što se van Hamme povukao, Thorgala je preuzeo Sente, a Svetove Thorgala ne čak ni on, nego neki sasvim drugi scenaristi, kao i crtači. Opet, Rosinski, od kada sarađuje sa Senteom - strip oslikava! I Thorgal izgleda još lepše i epskije nego pre!

Primera milion...

Ipak, stao bih u odbranu "naslednika", jer mislim da to ne bi trebalo da bude kočnica čak ni die-hard fanovima, iako ima primera gde je zaista nemoguće zamisliti da neko drugi radi neki strip, Tintina recimo... Dalje, da li bi trebalo držati se slepo originalnog materijala ili uneti svežinu? Verujem da je ovo drugo mnogo bolje rešenje, čak i kada udalji serijal od korena. Šta vi mislite? Teško je dati generalan sud, jer sve zavisi od serijala i autora, ali recimo - sasvim slučajno sam otkrio mnoge divne priče čiji je glavni junak Captain America i upravo zbog velikog broja sjajnih autora - Kirby, Englehart, Stern, Waid, Gruenwald, a tokom poslednje decenije nenadmašni Brubaker - i njihovih različitih, ponekad sasvim suprotnih pristupa tom serijalu, dospeo je na treće mesto moje top 10 liste. smile

Conan mi je godinama bio Conan samo ako je Buscemin ili Smithov, uz mahom Thomasov scenario, a onda Busiek napiše Born On The Battlefield, koji je vrhunski oslikao Greg Ruth, i iznenade me kako nisam ni pomišljao da je moguće... smile Don Rosa detaljno i pažljivo nadgradio Barksovu zaostavštinu, itd.

Zapravo, bolje je da neko drugi preuzme strip, pa šta bude (uvek kasnije možete da se pravite kao da nastavak ne postoji) - ili da se u protivnom serijal ugasi, nego da ga stari autori tegle k'o ciganče kitu, mada sam protivnik relauncha i resetovanja. Bolje je da se rade pojedinačne priče, graphic novels, koliko god retke bile, nego da se dira kontinuitet... bounce Itd. Itsl.
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Jasko Uto 03 Jul 2012, 12:07

Spiru je primer siroceta rakijaa
Taj koliko je autora promenio... Fijuuuuuuuuuuuu!!!
Vise nego Panuci klubova u karijeri coffe
Jasko
Jasko
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 28.02.2011
Broj poruka : 283

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od crow Uto 03 Jul 2012, 18:38

Gil-galad ::
Recimo, Uderzo je nedavno prodao prava nad Asterixom, a iako je posle Goscinnyjeve smrti on sam pisao strip, publika uglavnom nije bila zadovoljna... Šta li će se desiti kada izađe prva epizoda Asterixa koja nema veze sa njegovim kreatorima?
destroy ranting _cry
crow
crow
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 05.11.2011
Broj poruka : 959

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od neomedjeni Uto 03 Jul 2012, 19:07

Hm, pitanje ima, bar za mene, dva nivoa. Prvi se tiče nastavljanja uspešnih stripova - da li ih nastavljati po svaku cenu, pa kome se ne svidi ne mora da čita, ili stati tamo gde je trebalo da se stane, i pustiti da strip zasluženo preraste u legendu. Princ Valijant je možda trebao da se završi scenom Valovog venčanja, ali siguran sam da se mnogi sa mnom neće složiti. Aster Blistok je trebalo da se završi na kraju prve Asterove potrage, i tu mislim da ću naći više istomišljenika.

Što se tiče naslednika, ima dosta pozitivnih i negativnih primera. Potrebno je pronaći sposobnog pisca ili crtača, koji onda što se mene tiče mogu da izvrnu osnove serijala naopačke, ako je to urađeno kvalitetno i sa stilom. Bolje i to, nego ponavljati stare motive n puta.

Vezano za Torgala, nadam se da će stripoteka nastaviti sa njegovim izdavanjem, voleo bih da pročitam albume nakon Van Hammove ere. Mislio sam da će situacija biti gora i biće mi drago ako sam se prevario.
neomedjeni
neomedjeni
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 26.06.2012
Broj poruka : 323

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Jasko Uto 03 Jul 2012, 21:34

crow ::
Gil-galad ::
Recimo, Uderzo je nedavno prodao prava nad Asterixom, a iako je posle Goscinnyjeve smrti on sam pisao strip, publika uglavnom nije bila zadovoljna... Šta li će se desiti kada izađe prva epizoda Asterixa koja nema veze sa njegovim kreatorima?
destroy ranting _cry

Ali ni Uderco se nije proslavio whistling
Ne znam, meni paše ova odluka (sviDŽa mi se) coffe rakijaa
Jasko
Jasko
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 28.02.2011
Broj poruka : 283

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Lord Vader89 Sre 04 Jul 2012, 05:40

Lepa tema, zaista.... :))

Onaj koji meni prvo pada na pamet je Don Rosa, bez daljnjeg. I vec sam i Bogu i narodu dosadio zasto je tako, al jbg, tako je tongue approve Covek je jednostavno spontano napravio pricu koja je bila potpuno na nivou njegovog idola (u ovoj prici prethodnika) Karla Barksa, i dalje je sve islo "ko po loju".
Don Rosa je odlican primer naslednika jer je, uprkos tome sto je dobrano zadrzao Barksov model (promisljene, relevantne price, sa mnostvom detalja, jezickih smicalica, inteligentnog humora, aktuelno i za decu i za odrasle....), on je otisao i korak dalje, sto vizuelno, sto pripovedacki. Vizuelno je uneo svoj perfekcionisticki stil, a u pripovedanje je uneo emotivni element, koji kod Barksa nije izrazen.

Itditd....da ne gusim sada, ima gde moze da se prica o tome, za one koji hoce; hteo sam da istaknem ono pozitivno kod naslednika.

Sa druge strane....mislim da odredjena distinkcija MORA da se ne pravi, a objasnicu i o cemu je rec.
Recimo, meni kada se pomenu novi autori Asteriksa, ja jednostavno NE MOGU da podrzim tako nesto. Ne zato sto verujem u nedodirljivost, u svete krave, itd....daleko od toga, verovatno cu da nabavljam te Asterikse kad dodje vreme, i ne sumnjam da ce urednistvo naci nekoga ko ce taj posao obavljati makar vizuelno prihvatljivo.

Ali za mene su uvek Asteriks i kompanija bili "Uderzo i Gosini", otkad sam prvi put procitao svog prvog Asteriksa u zivotu (Sudar glavesina, PZ izdanje). I svaki sledeci Asteriks je bio susret sa "Uderzom i Gosinijem". I kad sam krenuo u dalje istrazivanje Asteriksa, price o tome kako je nastajao, kako se razvijao, ta prica je otisla mnogo dalje od druzenja sa junacima....postala je i druzenje sa autorima. Iz tog razloga sam bio srecan poput malog deteta kad sam u radnji video "najnovijeg" Asteriksa (Zlatna godisnjica) i kupio ga na keca, listao, citao....nema veze sto se on meni nije svideo; to je radio dobri stari Uderzo, cak i sa nekim Gosinijevim beleskama, i to je to, to su oni.
Razumete onda zasto nikada necu moci da prihvatim "naslednike" na tom serijalu....kao sto nikada ne bih mogao da prihvatim Erzeovog "naslednika" na Tintinu, Shultzovog "naslednika" na Peanutsima, itd....

Ali to ne znaci da su mi G&U, kao i Erze jedini omiljeni/dragi autori, ali jednostavno, ako neki strip biva pravljen za industriju, kolko god dobar bio, ne mogu nekako da poistovetim autora sa stripom, i ucinim autora nezamenljivim. Iz tog razloga i dalje smatram da moze da se pojavi covek koji ce da pravi stripove o patkama jednako dobro kao Barks i Rosa, iz tog razloga citam Mikija posle Gotfredsona (koji opet, nije sam radio), X-Mene posle Klermonta, i sta ti ja znam....

Dakle, smatram da je to stvar licnog izbora; kao i u mnogo drugih slucajeva - nema kljuca. Neko ce da kaze "nije bitno da li pise Asteriksa Uderzo, Gosini ili Buratini, meni su bitne dobre Asteriksove price". Jeste, i meni su bitne Asteriksove price, ali ako je vremenom iz tih prica poceo da izlazi duh autora, i da se postavi kao meni neizostavni deo istih, onda sve ostalo postaje nistavno, ma koliko "dobro" bilo.... :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Jasko Sre 04 Jul 2012, 08:35

Talicni te demantuje whistling
Jasko
Jasko
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 28.02.2011
Broj poruka : 283

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Lord Vader89 Sre 04 Jul 2012, 09:23

ko je rekao da marim za Talicnog?
ja nisam
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Ultras Sre 04 Jul 2012, 09:28

Lord Vader89 ::ko je rekao da marim za Talicnog?
Nije tema, ali da se i ja upišem kao nemaritelj Taličnog yes
Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Lord Vader89 Sre 04 Jul 2012, 09:36

mea culpa
nije da ne marim

nego ne na onaj nacin kao za Asteriksa, Tintina, Peanuts....napisao gore sve vec wink
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Jasko Sre 04 Jul 2012, 09:42

Lord Vader89 ::ko je rekao da marim za Talicnog?
ja nisam

scratch
Ćudim rakijaa

Kako god, Talicni za vreme i nakon Gosinija, odlicno funkcionise bounce
Tako da nakon Gosinija ima Gosinija whistling
(to mi bejase poenta coffe )
Jasko
Jasko
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 28.02.2011
Broj poruka : 283

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Lord Vader89 Sre 04 Jul 2012, 09:46

dada, kapiram ja tvoju poentu
al ti izbegavas moju happy
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Jasko Sre 04 Jul 2012, 10:01

Lord Vader89 ::dada, kapiram ja tvoju poentu
al ti izbegavas moju happy

mjok
ni ja ne mogu Kalvina da zamislim bez Votersona rakijaa
ali Asteriksa mogu bez Gosinija (zbilja nam je pokazala da ne moramo zamisljati rakijaa )

Ne kazem da tu nema udela Uderca, ali nije mi nesto ni on sam pokazao da tog udela previse i ima coffe
Jasko
Jasko
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 28.02.2011
Broj poruka : 283

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Lord Vader89 Sre 04 Jul 2012, 10:10

onda ne izbegavas, nego ne kapiras :P
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Jasko Sre 04 Jul 2012, 10:32

Lord Vader89 ::onda ne izbegavas, nego ne kapiras :P

Ah...
Kapiram, ali te ne razumem :P
Jasko
Jasko
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 28.02.2011
Broj poruka : 283

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od crow Sre 04 Jul 2012, 20:29

mislim da samo autor lika zna u kom pravcu želi da se lik razvija, kako da reaguje u određenoj situaciji...zato ne podržavam naslednike.
crow
crow
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 05.11.2011
Broj poruka : 959

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Gil-galad Pet 06 Jul 2012, 08:17

crow ::mislim da samo autor lika zna u kom pravcu želi da se lik razvija, kako da reaguje u određenoj situaciji...zato ne podržavam naslednike.

Ovo stoji, ali to ne znači nužno da lik/serijal ne može da se razvije u nekom novom smeru, koji čak ni autor koji je osmislio junaka nije mogao da zamisli. smile
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Autori "naslednici" Empty Re: Autori "naslednici"

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu