forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Korto Malteze(Corto Maltese)

Ići dole

Korto Malteze(Corto Maltese) Empty Korto Malteze(Corto Maltese)

Počalji od Desuparez Aporez Uto 08 Maj 2012, 22:12

Već duže vreme mi "bode oči" ovde na forumu nedostatak teme o ovom,malo je reći,kultnom junaku.
Razmišljajući kako otvoriti temu i šta napisati,a da se već nezna o ovom junaku i njegovom tvorcu Hugo Pratt-u došao sam do zaključka da toga i nema tako puno ili ako već ima za to je najbolje konsultovati(pročitati)albume(avanture)ovog junaka-na našim prostorima objavljene od strane više izdavača(Komuna,Bookglobe...)Takodje i knjige koje su kod nas objavljene o njegovom autoru, čiji je život,kao što sam rekao u jednom postu na drugom forumu,možda i zanimljiviji nego sve avanture njegovog junaka(jasno nam je odakle je autor crpio inspiraciju wink ).Trenutno aktuelna knjiga je "Želja da se bude beskoristan"-Intervju sa Hugo Pratt-om u izdanju "Službenog Glasnika".


Korto Malteze(Corto Maltese) Corto_Maltese_acquerellato

Na internetu se može pronaći dovoljno materijala koji obradjuje sve što se tiče Korta i Pratt-a,ali za upoznavanje i uvod,mislim da je najbolje početi od članaka sa Vikipedije,koji zaista sjajno,pružaju osnovne informacije za sve što se tiče ove dvojice:

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%82%D0%B5%D0%B7%D0%B5

http://hr.wikipedia.org/wiki/Corto_Maltese

http://en.wikipedia.org/wiki/Corto_Maltese

Za kraj(ili bolje reći početak smile )evo i linka zvanične internet prezentacije posvećene ovom junaku.

http://cortomaltese.com/

Mislim da sada,možemo početi... wink
Desuparez Aporez
Desuparez Aporez
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 04.01.2012
Broj poruka : 273

Nazad na vrh Ići dole

Korto Malteze(Corto Maltese) Empty Re: Korto Malteze(Corto Maltese)

Počalji od Desuparez Aporez Uto 08 Maj 2012, 23:55

Osvrt na trenutno aktuelno izdanje Korta(Mladost) u boji od Bookglobe-a.Repost sa drugog foruma:

Korto Malteze(Corto Maltese) 15qbyn8

Korto Malteze:Mladost-kolor biblioteka objavljeno od strane izdavačke kuće "Bookglobe"

Dosta je polemika i podeljenih mišljenja medju stripadžijama u vezi izdanja Korto Malteze-a crno-beloj ili kolor verziji.Kao neko ko lično preferira boju u odnosu na C/B,odlučio sam se na kupovinu ovog izdanja iako sam Korta čitao i u crno-beloj varijanti.Da ostavimo totalno neprikladnu cenu na stranu,za sada i fokusiramo se na važne karakteristike koje čine ovo izdanje:

Korto Malteze(Corto Maltese) 95re44

Da počnemo od samog kolora.Meni se dopao.Nisam znao šta da očekujem tako da nisam ni razočaran,ni preterano oduševljen.Boje su blage,nenametljive,što je,po mom mišljenju,sasvim prikladno za ovaj strip i ovog junaka.Nema tu nikakvih egzibicija i pretenzija na neki hiper-realizam,želja da se "oduva"čitalac.Stil bojenja je potpuno spartanski i jednostavan i kao što već rekoh sasvim pristaje duhu ovog stripa i junaka.Zaključak:svakako mi je prijatniji i rekao bih čak potpuno nov doživljaj čitanje ovog stripa u kolor varijanti.

Korto Malteze(Corto Maltese) 1dy68n

Na ovoj strani(nisam siguran koliko se dobro vidi na fotografiji)sam primetio i jednu ne baš sitnu grešku u ovom izdanju.Nisam siguran dali je u pitanju konkretno ovaj primerak ili je ceo tiraž u pitanju,ali na ovom mestu prestaje numeracija stranica.Greška je nastala najverovatnije iz razloga što su numerisane i stranice sa propratnim tekstovima i materijalom(prtepostavljam da nisu trebale i bile planirane za ovakvo označavanje),tako da taman toliko "slobodnih"numera fali da bi se numerisao sam strip.

Korto Malteze(Corto Maltese) T7zy9j

Korto Malteze(Corto Maltese) 2chsw28

Na ovim slikama su prikazani zaista odlični i kvalitetno uradjeni i napisani dodatni(propratni)tekstovi i fotografije.Mislim da veoma obogaćuju i daju neku karakterističnu notu ovom izdanju.

Korto Malteze(Corto Maltese) Wr33c

Zaključak:kvalitetno i sjajno uradjeno izdanje koje ovaj junak zaista i više nego da zaslužuje.Negativne strane su,kao što sam već nekoliko puta pomenuo visoka cena i pojedine greške tehničke prirode.No,za greške i ne zameram mnogo ali cena...

U svakom slučaju vanserijsko izdanje za ljubitelje i sladokusce stripa.

EDIT:

U medjuvremenu sam pročitao ovu epizodu i moram priznati da sam oduševljen.Neznam kao će neki protumačiti ovo,ali mene ova epizoda podseća na avanture Tintin-a.S obzirom koliko ja volim pomenuti strip,ovo bi ipak trebalo da se protumači kao kompliment. smile Odmah da naglasim:podseća na Tintin-a,ali se razlikuje po tome što Korto(kao strip) nije nimalo naivan,kao što Tintin(opet,kao strip)ponekad ume da bude.Priča,gorka,surova,realna...Puna,neočekivanih obrta i nepredvidivih situacija...Baš kao što život i ume da bude...(dodatnoj težini i komplikovanosti cele situacije doprinosi i rat u kome se cela ove epizoda i odigrava).

Ali najveći kvalitet u ovoj epizodi,po mom mišljenju,predstavlja Kortov odnos sa mnogim likovima(glavnim i sporednim)koji se pojavljuju u toj epizodi.Ti odnosi su prikazani veoma realno,ljudski,ne izveštačeno i po nekom šablonu.Mnoge od tih odnosa naravno odredjuje i situacija i okolnosti pod čijim uticajima se Korto našao,u potpunosti opravdavajući svoj profil ličnosti kojim su ga mnogi(obožavaoci,kritičari,teoretičari...) okarakterisali i protumačili.

Crtež,standardan "Pratt-ovski",kolor,iako dosta kritikovan,po mom mišljenju sasvim prikladan(savršeno mu pristaje)dodajući jednu,preko potrebnu,dozu osveženja ovom već vremešnom,strip-klasiku.

Iskrena preporuka...
Desuparez Aporez
Desuparez Aporez
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 04.01.2012
Broj poruka : 273

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu