forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

+4
VLADA 96
5rovic
Ultras
Lord Vader89
8 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Pon 25 Apr 2011, 09:02

Na Darkwood forumu vec vise od pola godine vodim temu o Don Rosi i njegovom delu u Dizni stripu, kroz diskusiju o svim pricama koje je uradio. (a i o svemu ostalom, naravno)

Topic mozete videti na: http://www.darkwood.co.rs/forum/index.php?topic=109.0


U zadnjih par dana smo dosli do jednog od najvecih dragulja njegovog stvaralastva - Life and times of Scrooge McDuck.
Iako mi je lakse da diskusiju vodim samo na jednom mestu, ovde ima ljudi koji su zainteresovani, a mozda je njima lakse da budu samo na ovom forumu, tako da prenosim diskusiju i ovde, i nadam se da ce se sto vise ljudi prikljuciti. Naravno, ko zeli, a nije znao, dobrodosao je da se prikljuci na DW forumu, gde se diskusija vodi o celom Rosinom delu, i mnogo je sira i sadrzajnija.


No, back ontopic; diskusiju zapocinjem sa:

The Life and Times of Scrooge McDuck #1 - The Last of the Clan McDuck


LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Cover1h
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Pon 25 Apr 2011, 09:04

Lo$ #1 je imao potpuno drugaciji pocetak od ovoga koji smo mi citali. Rosa se pobrinuo da temeljno isprica istoriju celog klana Mek Patak, ali se pokazalo da to mozda i ne bi bio najbolji potez. Naime, Rosin urednik jos iz najranijih dana, kada je radio za Gladstone publishing, Bajron Erikson, (koji je, BTW, nedugo nakon Rose i sam presao u danski Egmont) mu je skrenuo paznju da se strip radi o samom Baji, a ne o citavoj lozi Mek Patak. Tako je ova prica ispala iz zavrsne verzije, ali je dobar deo ostao integralni deo stripa, istovremeno ne menjajuci predmet radnje, ni ne skrecuci paznju sa malog Baje.... wink

Bacite pogled:

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Sketch1
LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Sketch2
LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Sketch3
LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Sketch4
LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Sketch5
LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Sketch6
LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Sketch7


Jeste, cesto sam krivio urednistvo za kasapljenja i lose poteze, ali vise zbog propozicija o broju strana, i slicnome....za nekoliko epizoda nije odobren veci broj strana, samo da bi se uklopile u casopis u kome su izlazile.... no, ovaj potez se mozda pokazao i kao pametan .... wink
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Pon 25 Apr 2011, 09:06

Iako sam uspeo da sublimiram sve utiske, mozda ni ne najsrecniji nacin, ali sam bio ponosan sto sam ubacio sve ideje koje su mi pale na pamet happy


U osnovi, veliki deo mog teksta se bavio Bajinim pobudama da ode od kuce, krene u novi svet u potrazi za bogatstvom. Ali, pre nego sto se dotaknem toga, rekao bih
par reci o Bajinoj "pozadini" i o samom stripu "Last of the clan McDuck". (dakle, nadalje pricam konkretno o ovom stripu, ne o celoj Lo$ seriji wink )

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 51317705

Vidite, ovaj strip je vredan iz vise razloga. Ovaj strip nije puka slagalica koju je jedan fan slozio od malih i velikih delova koje je Paciji covek ostavljao po svojim stripovima. Ovaj strip je hronika jednog vremena i drustva. Ovaj strip je saga o coveku, o njegovom usponu, padu i iskupljenju. Ovaj strip, osim sto nam pruza povrsnu, ali dovoljnu sliku o poreklu i detinjstvu najbogatijeg patka na svetu, nam daje i vrlo dobar uvid u njegovu licnost, kako nekada, tako i sada. Sastavljajuci istoriju Bajine porodice, autor zapravo daje sjajan prikaz onog pravog Baje Patka, koji mozda nikada nije ni napustio svoju rodnu Skotsku.... wink

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 11282201

Sta nam je prikazano u uvodu u Bajinu sagu? Baja je potomak dugacke loze Mek Pataka, cije se ime neslavno survalo niz provaliju nakon pojave avetinjskog psa... Ni naredna pokoljenja nisu mnogo doprinela ponovnom usponu imena Mek Patak...jedan od njih se prezdrao do smrti, jedan se slucajno zazidao u sopstvenom zamku, jedan je nastradao u bici gde su ga vojnici napustili jer ih je bedno lacao...
A danas...danas je situacija takva da poslednji izdanci ove nekada slavne loze mogu jedino da iz prikrajka posmatraju oronuli zamak predaka, dok im se suparnicki klan ruga... Muska linija Mek Patkova se sastoji od Bajinog oca i dva strica, koji zive u siromastvu, i u nemogucnosti da svojom imenu vrate nekadasnju slavu. Mali Baja je na vrlo tankoj liniji koja ga deli od rusenja svih snova. Baja je decak koji nema na koga da se ugleda...

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 13398986

Ali, koliko god njegov otac bio u nemogucnosti da sam ucini nesto sto ce poboljsati zivot nejgove porodice, mudrost ga vodi ka potezu koji ce da pogura njegovog sina napred, i da ga podstakne na velika dela! Ovde vec nalazim jednu od ideja ovog stripa, a to je dobra stara narodna, ponekad i previse koriscena - "na mladima svet ostaje"! happy wink Ali, ova izreka je mozda i stura u odnosu na ono sto je autor hteo da nam prikaze, jer, ne samo da je ostalo na Baji da spasi svoju porodicu od bede, nego i da sacuva porodicno ime i spasi ga od zaborava!!!

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 29538788

No, ovde upadam vec u zamku previse opsirnog reflektovanja, filozofiranja, call it what you like, jer...u samoj istoriji pronalazim neke blago drugacije ideje.
Naime, usudio bih se da pomislim da je klan Mek Patak prisutan u stripu i kao simbol dekadencije, in a way. Ali, da ne dodje odmah sad do nesporazuma, ne do moralne ili bilo cega slicnog, vec jednostavno do toga da se pokoljenja oslanjaju na dela svojih starih, ziveci pod svetlom njifove slave, nesposobni da bilo sta urade... Dakle, dok su se preci borili, klan je opstajao, a onda su dosla pokoljenja koja su se uljuljkala, i na kraju propala... U produzetku ove price, na scenu ulazi centralni pojam citavog serijal, ali vraticu se i tome, treba mi samo jos par reci happy :) Pitam se da li je poenta klana zapravo ta da se pokaze to da svako mora da ulozi sebe i svoj rad da bi sacuvao porodicno ime i velicinu, ili pak, da pokaze to da se na ono sto nam stari ostavljaju ne treba dirati, vec treba sam, sopstvenim radom, izgraditi svoj zivot, svoj status, svoje bogatstvo, kako protestantski mentalitet nalaze, ili korak dalje -> "americki san"!?
Ne sme se zaboraviti da je "americki san" vrlo bitan motiv u celom serijalu. Priznacete, ko je bolja personifikacija americkog sna od Baje Patka? Mozda Carls Forester Kejn? happy wink Ne mogu da se
otmem tom utisku, pogotovu zato sto je autor potomak imigranata, ali je sam odgajan i rastao u americkoj tradiciji i sistemu vrednosti.


Interlude: jedan mali, naizgled beznacajni (ako takvi postoje?), kadar mi se vrlo vrlo dopao, zato sto reflektuje nesto sto se odrazava direktno na odnos Baje i njegovih predaka:

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 052qc

Zasto mi se svideo ovaj mali prikaz nocnog Glazgova? Upravo zato sto sa zelenih visoravni i prostranstava na kojima pociva porodicni zamak, prelazimo direktno na potpunu suprotnost -> veliki grad,
industrijski razvijeno mesto, sa mnogo ljudi, mnogo radnika, malo prostora za zivot, malo prostora za razvijanje, malo prostora za individue... Meni licno, ovaj mali kadar predstavlja jasan znak da je doslo novo doba u kome stara imena u obliku u kakvom su nekada postojala - nemaju vise sta da traze, vreme je za promene, novo drustvo za nove ljude. I, upravo u takvoj situaciji imamo Bajinog oca i strica koji su u takvoj sredini nemocni da bilo sta urade, te moraju da polazu svoje poslednje nade u decaka cije vreme tek dolazi! Razmislite malo o ovome.... :)


Vratimo se ocu (i porodici)... Otac je, u najboljoj nameri da Baju nauci da se bori sam za sebe u surovom svetu, pokrenuo sled dogadjaja koji ce poslednjeg naslednika Mek Patka da posalje na put zivota, put oko sveta, beskonacnu avanturu i put do samospoznaje... I, kako kazu stari, i najduzi put pocinje jednim korakom, i eto igre slucaja, taj prvi korak nije nacinio Baja, nego njegov otac... Kao poklon za ne tako slavno provedeni deseti rodjendan, Baja dobija mnogo toga. Materijalno - dobija opremu za ciscenje cipela. Duhovno, intelektualno - dobija lekciju iz samopouzdanja! Pogledajte koliko je malo bilo potrebno da se mali nesigurni decak, koji je nesiguran u svojim potezima, pretvori u malog uspesnog preduzetnika (moram tako reci)! Ocigledno je autorov cilj da nas uputi na cinjenicu da ne moze svako da postigne ono sto je Baja postigao, jer, nema svako u sebi sposobnost da od nicega napravi nesto. Takodje, vrlo bitno...jos jedan od poklona za rodjendan, je (iako nesvesno) direktni putokaz kuda Bajin zivotni put vodi -> americki novcic kao prvi plod Bajinog mukotrpnog rada! Takodje, americki novcic kao slika pomenutog "americkog sna" i predstave o Americi koju su u to vreme imali Evropljani. "The land of opportunity..." (zaista mi je znamenito to da je Amerikanac novije generacije (Rosin deda je bio imigrant iz Italije) napisao jednu ovakvu pricum, gde se tema imigranta u tolikoj meri stavlja u fokus)

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 19751236

Kroz "rodjendanski poklon" i njegovo prvo isprobavanje u praksi, Rosa je Baju stavio na test, koji citaocima treba da ukaze na to "sta Baja nosi u sebi". Naime, decak treba da se suoci sa time da ce vec nakon prvog rada biti prevaren, to je iskusenje koje mu je otac priredio, da bi ga naucio zivotnoj lekciji. (podmetnuo mu je nevazeci (americki) novcic kao isplatu) Ne bi svako iz te situacije izasao kao duhovno jaci covek, spreman da se suoci sa svim situacijama koje mu predstoje! Neko bi se razocarao, i povukao, ne bi nista od njega bilo....preovladao bi onaj Baja koji je kukao da "on jednostavno nije od preduzetnicke sorte...". Ne, preovladao je onaj "tougher than the toughest Baja" koga svi znamo, i vrlo je pametan potez autora sto je to prikazao ovako rano!!! wink

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 49643542

Finally, zapitao bih se - koliko je "realno" da jedan decak od deset godina uopste ima volju, zelju, hrabrost da napusti svoju kucu i ode u poteru za maglovitim snovima o bogatstvu? Pogotovu ako uzmemo u obzir da je Baja decak koji ne bezi zato sto je egzistencijalno ugrozen, niti je progonjen, niti nema za cime da zali za sobom.... Naprotiv, iako zive u teskoj situaciji, ocigledno je da porodica Mek Patak nije na ivici egzistencije, a i sto je najbitnije - cela porodica je na okupu, otac, majka, dve male sestre, stric. Koliki jaka mora da bude motivacija jednog decaka, da bi napustio tako nesto?
Vec od samog pocetka price, mali Baja posmatra propalu sliku nekada velike porodice, kojoj se pritom, rugaju neki nikogovici, stocari, poput porodice Whiskerville, koji slobodno lutaju njihovim imanjem, dok oni u strahu prezaju od povratka na isto. Ista ta porodica, kao sto smo rekli, zivi u nemastini, u velikom gradu gde je tesko izboriti se za sopstveni polozaj. Ali, kada je osetio impuls prve zarade, Baja shvata da u svojim rukama drzi moc da tu situaciju popravi, da ulepsa zivot svojoj porodici...

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 082kh

Ali, ne sme se zaboraviti, vrlo bitna scena sa Bajom i dvorcem Mek Patak. Vec kao "uspesni" cistac cipela i trgovac ogrevom, Baju i dalje grebe ta radoznalost "sta je to sa zamkom nasih dedova?", drugim recima, Bajina motivacija ide jos dalje od same porodice i projektuje se na ceo klan MekPatak! I, pokazace se, nakon sto je oterao Whiskerville bandite tamo gde im je mesto, da ce kljucni trenutak, odnosno odluka o prelasku u ameriku, biti inspirisana (a i potpomognuta? happy ) cinjenicom da se imenu MekPatak moze vratiti stari sjaj!

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 20693022

I, najzad dolazimo do poente ovog raspredanja nadugo i nasiroko, da, uh, tesko je reci... happy Vidi se da je Baja posao na svoj put iz najcistijih mogucih namera, sa potpunim davanjem sebe drugima - da bi i sebi i svojoj porodici, obezbedio bolje sutra, zaradivsi bogatstvo u novcu. U novcu, koji treba da bude resenje za sve probleme... Kako je zanimljivo to kako je ovde prikazano dete koje je bilo primorano da naglo odraste. Ipak, odrasti se nikako ne moze preko noci, cak i ako se odreknes svih cari koje detinjstvo nosi zarad borbe sa surovom stvarnoscu...jer, Baja odlazi u novi svet sa onim decijim osmehom na licu, nadom da ce se tamo ostvariti zaradivsi novac koji ce da obezbedi laksi zivot njemu i njegovoj porodici, a taj deciji pogled na svet se upravo ogleda u tome da se sve moze resiti samo ako se zaradi dovoljno novca...iliti jednostavna implikacija: nemamo -> zaradicemo -> imamo; as simple as that... ko zna, mozda i jeste tako jednostavno... kad smo zadnji put probali da razmisljamo poput jednog deteta...? :) Takodje, ovaj odlazak je vrlo bitan, jer, kako sam napisao negde iznad - rekao bih da je Baja dete u sebi ostavio u Skotskoj, ali, kad se razmislim sad, bolje je da taj detalj ostavim za kasnije.... wink
Ovime mogu zakljuciti da uvodna prica definitivno udara cvrstu osnovu za celokupni sklop licnosti Baje Patka, koji ce uvek biti tu, i koji nikada nece nestati, vec ce samo biti duboko potisnut... Baja je prikazan kao sastav postenog, odvaznog i hrabrog, brizljivog i pozrtvovanog decaka!


Oprostaj od kuce i porodice zauzima dosta znacajan deo stripa, cak jednu od cetrnaest (petnaest) strana! I, taj momenat i jeste kljucan, utoliko sto je emotivni akcenat definitivno stavljen na uplakanu
majku i sestre. Ipak, ne treba zanemariti ni Bajin pogled ka buducnosti obasjanu zlatnom zracima zalazeceg Sunca..."kada se vrati, bice bogat covek"

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 48132320
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Ultras Pon 25 Apr 2011, 09:31

Fantastično twisted evil

Don Rosa treba medalju da ti da za poznavanje gradiva rakijaa
Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Pon 25 Apr 2011, 09:32

prenecu mu rakijaa

a ti bolje nadji sat vremena slobodno, pa iscitaj ovaj strip! wink vadi se na klinca wink
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od 5rovic Pon 04 Jul 2011, 01:44

Evo ja sam procitao LATOSMCD.
Fantasticno,Rosa odlican,one velike table prelepe,crtez uvek lep,a prica odlicno razradjena za ceo lik paje patka.
Preporucujem svakom ko voli strip.
Ako ne papirno,onda skenirano,stvarno je odlican strip.
Da se zahvalim Lordu za preporuku hail
Koje jos dragulje od Don Rose vredi procitati?
5rovic
5rovic
Obećava
Obećava

Datum upisa : 20.02.2011
Broj poruka : 83

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od VLADA 96 Pon 04 Jul 2011, 02:08

Ima li kod nas neka izdavacka kuca da je izdala diznijeve stripove u sveskama?
(mozda pitanje malo nije u vezi sa diskusijom ali ovo je jedino mesto gde to mogu da pitam)
VLADA 96
VLADA 96
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 17.06.2011
Broj poruka : 394

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Pon 04 Jul 2011, 02:10

zapravo, ima: http://www.svetstripa.net/t143-walt-disney-comics-and-stories

prebaci tamo pitanje, a ovde izbrisi, pa cu da ti ispricam sve sto treba :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Sre 06 Jul 2011, 11:52

5rovic ::Evo ja sam procitao LATOSMCD.
Fantasticno,Rosa odlican,one velike table prelepe,crtez uvek lep,a prica odlicno razradjena za ceo lik paje patka.

Baje wink
da, iako ima raznih "greskica", Rosin crtez je zaista breathtaking
a i pripovedanje je na nivou :)

Preporucujem svakom ko voli strip.
Ako ne papirno,onda skenirano,stvarno je odlican strip.

e, a ovo i ja cesto govorim nevernicima, da je ovo jedno sjajno delo u okviru stripa uopste, a ne samo Diznija :)
a nije dzaba ubrao Ajznera wink

a valjda ce jednog dana biti papirno i kod nas crying or very sad

Da se zahvalim Lordu za preporuku hail

my pleasure :)

Koje jos dragulje od Don Rose vredi procitati?

uh, odakle poceti....?
recimo, iz ranijeg perioda - Return to Xanadu i Return to Plain Awful, dva klasicna nastavka Barksovih klasika :))
za posle toga cemo da vidimo :))


a mozes i da procitas dodatna poglavlja iz Lo$, ako ih vec nisi procitao? :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od 5rovic Sre 06 Jul 2011, 22:57

Jesam i dodatna naravno to su ona kao 6.5 i to a regularna samo celi brojevi.

Evo gledam da skinem Return to Xanadu.

O tome se i radi - sjajno delo u okviru stripa,ne treba praviti neke podele po skolama, jednostavno treba citati.

Strip je super i vredi se procitati pogotovo ko jos nije citao disney.

A nadam se i ja nekom lepom izdanju 2-3 knjige sa dobrim prevodom,i mirni smo :)

5rovic
5rovic
Obećava
Obećava

Datum upisa : 20.02.2011
Broj poruka : 83

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Sre 06 Jul 2011, 23:19

ma dve knjige, i to je to - jedna za maticnu seriju, a druga za dodatna poglavlja wink

inace, "steta" sto nisi procitao prvo originalnih 12 brojeva, pa tek onda ove dodatne, al nema veze, nije tako strasno :)

jer....ta prva serija ima lepu progresivnu liniju, tezinu, ispricana je kroz radnju, ne kroz naraciju, itd....dok su ova dodatna poglavlja vise neke avanturice, koje se prepricavaju retoraktivno (video si, Baja, sestrici, kovceg, i onda secanja naviru.... :))
no, i ovo je OK skroz, sta ima veze, hehe :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Morrison Čet 07 Jul 2011, 05:16

U petak mi covek u SKCu pokloni "Disney Show" 4, i tek danas kada sam pogledao sadrzaj videh da je tu i 'Povratak u Ksanadu'! yay
Meni najdraza Pajina epizoda!
Nakon skoro 20 godina!
Koja sreca i milina, koji vremeplov, koja infantilna radost. Thumbup
Koji konfuzan post! wub
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Čet 07 Jul 2011, 06:27

sta je bre ovo, sve poklanjanje stripova tamo!?!?!?! crying or very sad

BTW, if I may, epizoda je Bajina, ne Pajina embarassed
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Morrison Čet 07 Jul 2011, 06:31

Lord Vader89 ::sta je bre ovo, sve poklanjanje stripova tamo!?!?!?! crying or very sad
Jedan ali vredan. smile

Lord Vader89 ::BTW, if I may, epizoda je Bajina, ne Pajina embarassed
OK, now you're just splitting feathers here... rolling eyes
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Čet 07 Jul 2011, 06:57

a sto jes jes laughing
:)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od 5rovic Čet 07 Jul 2011, 07:26

Eh, da pojasnim - citao sam prvih 12,znao sam da su ovo kao ''specijali''
to jest, druge avanture ne bas vezane za maticnu/glavnu seriju.

Prvo sam overio ovih 12, pa sam onda ove na primer 6.5 , 10.5 i tako.

I ja sam to tako shvatio - da su to neke druge avanturice,a da je bolje ispratiti hronoloski prvih 12 da se bolje shvati prica.

Inace, danas sam krenuo da skidam kompetnu Don Rosinu kolekciju Disney stripova,cak i one koje je radio sa Barksom (I Life & Times su tu )

Ali nisam bio za kompom, pa izgleda mi ga neko ugasio
destroy

Taman sam planirao da citam Return to Xanadu,nista onda,sutra cu njega overiti -.-

A za Life and times - ''onaj osecaj kada posle stripa jos neko vreme buljis u prazno shvativsi kakvo si genijalno delo procitao'' happy hail
5rovic
5rovic
Obećava
Obećava

Datum upisa : 20.02.2011
Broj poruka : 83

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Čet 07 Jul 2011, 07:33

5rovic ::Eh, da pojasnim - citao sam prvih 12,znao sam da su ovo kao ''specijali''
to jest, druge avanture ne bas vezane za maticnu/glavnu seriju.

Prvo sam overio ovih 12, pa sam onda ove na primer 6.5 , 10.5 i tako.

I ja sam to tako shvatio - da su to neke druge avanturice,a da je bolje ispratiti hronoloski prvih 12 da se bolje shvati prica.

e pa dobro da si tako radio, posto sam zaboravio to da ti napomenem :)
inace, nije to nista "drugacije", il ibilo ssta slicno, sto se tice radnje, sve je odlicno slozeno i ima smisla kada se cita po redosledu
nego je nacin pripovedanja jednostavno drugaciji i (uglavnom) price nemaju istu tezinu kao one iz prvog serijala :)

Inace, danas sam krenuo da skidam kompetnu Don Rosinu kolekciju Disney stripova,cak i one koje je radio sa Barksom (I Life & Times su tu )
Ali nisam bio za kompom, pa izgleda mi ga neko ugasio
destroy

nije on radio nijedan strip sa Barksom, Barks se davno povukao iz posla kada je Rosa poceo sa radom wink
jedina prica koja moze da se vodi kao "saradnja" njih dvojice je prica koju je Barks zapoceo (prvih par strana je uradio u olovci), a Rosa napisao kraj, nacrtao dodatne strane, i istusirao barksov crtez.
inace, skidas istu kolekciju koju sam i ja skinuo, vidim :)
te Barksove price koje su ukljucene su one na koje se Rosa najvise pozivao (mada, njih ima bezbroj happy )


Taman sam planirao da citam Return to Xanadu,nista onda,sutra cu njega overiti -.-

A za Life and times - ''onaj osecaj kada posle stripa jos neko vreme buljis u prazno shvativsi kakvo si genijalno delo procitao'' happy hail

ma ima da mu se vracas bezbroj puta :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od 5rovic Čet 07 Jul 2011, 07:53

Pa da,prvi serijal je ipak prvi,Lepse je citati ovako. :)

Aha to je ta kolekcija ja mislim,sutra cu da je dovrsim i obavezno procitam Return to Xanadu (ima tu jos meni poznatih naslova sa foruma,rani radovi,oko 1990 jos neki cu tako)

The Life and Times of $crooge McDuck:

Ma naravno da cu da mu se vracam,meni omiljeni/najbolji stripovi su obavezno procitani 2-3 puta. :)

Dosta mi se svideo L&T,pa sam resio da to okupim na jednom mestu.

Dvoumim se koji mi je bolji,Old man od Wolvie-a ili ovo,Ali Disney je maltene drugi univerzum (tip stripa mislim) pa ih ne bih uporedjivao.

A u neka bolja vremena kad popunim americke/Japanske prioritete,
gledacu da uzmem i neki Disney u papirnom izdanju,Nesto lepo sa Amazona.


5rovic
5rovic
Obećava
Obećava

Datum upisa : 20.02.2011
Broj poruka : 83

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Čet 07 Jul 2011, 07:56

samo lagano
a kad dodje vreme, ti pitaj, pa ce da te upucujemo :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Desuparez Aporez Sre 11 Apr 2012, 22:38

Life and times of $crooge McDuck vol.1 & 2

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 7X10_LifeTimesScrooge_DJ

Utisci nakon nabavke izdanja:

Za razliku od "Walt Disney Christmas Classics"koje sam pošteno i sa razlogom napljuvao,to neće biti slučaj i sa ovim izdanjem.Zašto?
Moram da priznam da čim sam ga uzeo u ruke bio sam "oduvan".Dosta obimno HC izdanje(za razliku od WDCC),odlično(kvalitetno) tehnički uradjeno.Korice sa zalistkom i zlatotiskom,vrpca zlatne boje za obeležavanje stranica.Kolor u kompletnoj knjizi blag,nenametljv,a opet sasvim dovoljno izražajan,jednom rečju-savršen bez ikakvih eventualnih štamparskih grešaka,bez falinki u povezu,lepljenju(opet za razliku od WDCC).Knjige obiluju dodatnim tekstovima,fotografijama,skenovima(za svaku epizodu posebno),crteža u boji preko cele strane(u uvodnom delu).

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK LifeTimesScroogeV2_HC_CVRA

Sadržaj bi bilo glupo da komentarišem(pošto još nisam pročitao knjigu),ali mogu reći da nakon listanja,priče deluju intrigantno i zanimljivo.
Ne znam šta više da kažem osim-maestralno.Prvi dan nakon kupovine nisam mogao da se odvojim od knjiga.

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK LifeTimesScrooge_Companion_HC_CVR_1

Zaključak:

Utisak je da u poredjenju sa WDCC,LaToSM izgleda kao da je radio neki drugi izdavač,a ne BOOM!.
Desuparez Aporez
Desuparez Aporez
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 04.01.2012
Broj poruka : 273

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Gil-galad Uto 12 Mar 2013, 15:32

Pročitao sam sinoć prvi tom, prvih 6 epizoda. Pa... Iako sam još ranije krenuo da čitam na onom sajtu sa gomilom Disneyevih stripova, ipak je papir - papir. Jako mi je prijao strip, baš onako jedno pravo osveženje posle noćnih mora, odnosno uspona i padova koje proživljavam zajedno s Dylanom i Daredevilom u poslednje vreme... geek No, i pored toga što pišem ove redove u ovako sitne sate - welcome back, Nesanice, stara ljubavi! heart - nemam ne znam kakve utiske da podelim...

Odavno, baš odavno ne čitam Disneyeve stripove. Kada sam pre godinu-dve probao da se vratim recimo sjajnoj priči Miki i njegov dvojnik, jednostavno nije išlo, kao što mi odavno ne leži recimo Asterix. Omatorilo se, dakle... LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 308ct1g Tako da, ono što mi je u stvari prijalo, to je da je ovo daleko najbolja, najzrelija, najdublja Disney (ovo Disney - uslovno) priča koju sam pročitao, ali da sam je pročitao pre ne-mogu-da-kažem-tačan-broj godina, verovatno bih se više uživeo. Ovako, strip je bez mane, ali ja nisam... king

(Ipak, moram priznati da što priča više odmiče, sve je zanimljvije, pa možda na kraju promenim mišljenje. Ne bi bio prvi, a verovatno ni poslednji put...)
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Lord Vader89 Uto 12 Mar 2013, 20:26

koji diplomata happy
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Gil-galad Čet 04 Apr 2013, 05:05

Drugu knjigu čitam lagano... I mnogo bolje mi leži štivo ovako kad zastanem nakon svake epizode...

Sedma, Scrooge u Australiji, tu je manje-više na nivou prethodnih 6 priča, međutim, od osme kreće ludilo! approve

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK 20jkzr4

Do ovog trenutka, Baja vodi avanturistički život, mahom u potrazi za zlatom, koja ga iz rodne Škotske odvodi sve do Afrike i Australije, da bi se potom vratio u Ameriku... Gde je prethodno bio kauboj, radio na parobrodu, itd., ali u svemu tome ujedno i neizmerno uživao. Budući da je Don Rosa sliku sklapao na osnovu stotina delića koje je osmislio Carl Barks, ali koji meni nisu poznati, iskreno, ne znače mi mnogo njegovi osvrti nakon svake priče, ali je svejedno fascinantno kako je uspeo iz jedne jedine rečenice ili panela da izgradi nešto mnogo veće... hail

Sjajno je i to što je - ovo mi se jako dopalo - anatomiju životinja preuzeo od Burnea Hogartha... Plus se dobrano oslanja na vesterne, pa izvor inspiracije nadilazi samog Barksa, iako to ostaje njena srž.

Završio sam još devetu i desetu priču, iz devete je Vader izdvojio ovaj najbolji stripski momenat, mada me isti nije previše puk'o...
http://blog.svetstripa.org.rs/2012/04/najbolji-stripski-momenti-2-zivot-i.html

Deseta me je, međutim, oborila s nogu kao i osma... hail Ovde Baja preseca maltene sve veze sa ostatkom sveta, iako još uvek nije nastupio taj konačni trenutak; saznajemo kako je nastao čuveni Patkovgrad i poreklo pre svih Paje, ali i ostalih članova i prijatelja porodice Patak. approve Ostavio sam dve poslednje priče za noćas... Ako mi se prva polovina činila kao namenjena mlađim čitaocima, ova druga je definitivno za sve od 7 do 107! Vrlo brzo ću ovo sjajno delo čitati ponovo... Uglavnom, od avanturiste u potrazi za bogatstvom, jednog upornog momka koji nikome ne dozvoljava da ga prevari, a od trenutka u kome stekne to bogatstvo, Baja postaje fokusiran samo na to kako da ga obezbedi i uveća, dok polako počinje da gubi svoju dušu...


Poslednji izmenio Gil-galad dana Čet 04 Apr 2013, 11:37, izmenjeno ukupno 1 puta
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Gil-galad Čet 04 Apr 2013, 05:11

Još, šteta što format nije makar A4, pošto svaka tabla sadrži po čak 4 kaiša, pa je malo zgusnuto, a voleo bih da vidim i crno-belo izdanje, jer je crtež eye candy. Da li je ikada objavljeno c/b izdanje?
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Gil-galad Ned 07 Apr 2013, 08:54

Vader neće da diskutuje sa mnom o patkama. _cry

tongue

11. epizoda, uh, baš sam se razočarao... Baja odvodi sestre, koje su dugo vodile računa o njegovom trezoru i novcu, u Afriku, da i one malo vide svet. Klasično diznijevsko prikazivanje domorodaca nije izostalo ni ovde, a Baja u jednom trenutku gubi kontrolu, pa jednom plemenu, koje ne želi da mu proda svoj posed, isti otima na silu... Taj čin odbija njegove sestre od njega, a umesto da odmah krene u Patkovgrad i reši stvar sa njima, pohlepa će ga maltene tri decenije terati da širom sveta iznalazi nove načine da uveća svoje bogatstvo... Da bi vremenom u potpunosti izgubio interesovanje za ljude i ostatak sveta oko njega.

S jedne strane, Rosa uspeva da višegodišnji period jako dobro pripovedački sažme, a da to ne izgleda kao da je preko svih tih događaja preleteo, no, meni je ovo nekako lišeno dubine. bounce Nekako, ne vidim zašto i čemu sve to? Okej, znam šta znači pohlepa, znam da je onaj prelomni događaj iz detinjstva, kada je zaradio bezvredni prvi novčić, Baju naučio da ne veruje ljudima, ali mi se to ne čini dovoljno. Don Rosa maestralno uspeva da u svemu uklopi i nadogradi Barksovu zaostavštinu, ali ovde ne; Bajin gubitak duše u potpunosti je lišen dubine. Ostaje još poslednje poglavlje, a prosto mi nekako poslednjih dana bilo žao što se bližim kraju, pa nisam hteo u cugu sve da pročitam... Možda se baš u njemu, završnom poglavlju, krije ta dubina koju tražim? smile
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK Empty Re: LIFE AND TIMES OF SCROOGE MCDUCK

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu