forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Habibi"

5 posters

Ići dole

"Habibi" Empty "Habibi"

Počalji od Mhejl Sre 12 Okt 2011, 01:50

Ovih dana, jedan od "najvrelijih" naslova u svijetu stripa jeste "Habibi" Krejga Tompsona, autora poznatog po svom obimnom dijelu "Blankets". Odjeci velike pažnje i vrtoglavih apoteoza koje je ovaj strip primio na Zapadu osjećaju se i u našoj maloj zajednici stripadžija, barem kod onih koji su "u toku"...

Na 672 strane ove strip-knjižurine, autor se bavi nekim od najfascinantnijih i najdrevnijih tema koje je strip ikada smjelo obradio: odnos Istoka i Zapada, zajednički korijeni islama i Hrišćanstva, muška i ženska seksualnost, politička problematika Bliskog Istoka... itd. Većina prikaza koje sam dosada čitao uzdižu strip u nebesa, hvaleći sjajan crtež, te vješti spoj drevnog i modernog, univerzalnog i ličnog - intimna drama dvoje glavnih likova upletena je u mnogo starije motive i svojevrsnu vjekovnu mistiku njihovog okruženja... Kao prvo, evo sinopsisa (sa Vikipedije):
Habibi takes place in the present day, albeit in a fictional "Orientalist landscape", which Thompson conceived in order to create a sprawling fairy tale that would allow him to depict a clash of the old world and the new, while allowing him to avoid depicting guns or warfare.[5][7] While it is located in a Islamic country and features such elements as Arabic writing, Thompson is reluctant to say that it takes place in the Middle East, preferring to emphasize that it is a mythical landscape, and that the characters vaguely Muslim as a result of the context in which they grew up. Thompson explains that he borrowed elements from different geographies, and infused them with the elements that he wanted.[7] The book intersperses stories drawn from the Koran with the main narrative that follows Dodola, a young girl who, despite being intelligent and literate, is prized for her beauty, and the younger Zam, a boy whose guilt-ridden relationship with his surrogate mother leads to destructive choices.[2]

Vox populi, vox dei. wink
nemesis je rekao:
Upravo sam procitao jedan od najboljih stripova u svom dugom zivotu, HABIBI Krejga Tompsona. Radi se o hard cover izdanju od 600 strana, koja je neverovatna kombinacija Hiljadu i jedne noci, prica iz Kurana i Starog Zaveta, legendi i cega sve ne. Uz to, radnja se desava u moderno doba... Strip je jednostavno neopisiv, crno-beli, oduzima dah.

Tompson ga je radio osam godina, a pre ovoga je dobio silne nagrade sa stripom Blankets, koji nisam citao, ali ga posle ovoga obavezno narucujem.

Na "Amazonu", trinaest (od ukupno šestnaest) ocjenjivača dalo je stripu maksimalnih pet zvijezdica. Pročitao sam i recenziju u "Guardianu" koja je bila vrlo, vrlo povoljna, i jedina zamjerka se odnosila na prikazivanje seksualnih dilema glavnog ženskog lika.

Odavno mi se neki strip nije činio interesantnijim. Veliki sam ljubitelj mitologije i legendi (pogotovo grčke i, ah, divne keltske), tako da je "1001 noć" obavezno štivo, a ne bježim ni od teoloških rasprava i tema, naprotiv. "Habibi" svoju snagu crpi i iz gorenabrojanih motiva, i iz sjajnog crteža, a ove slike koje sam našao na internetu svakako nisu odmogle happy :
"Habibi" 716S9c3gjFL
"Habibi" 71SQIgTLHOL
"Habibi" 715yrr4lJ8L
"Habibi" 71z0SBTlgdL

Na Book Depositoryjy knjiga košta dvadeset pet eura - danas sam dobio te pare za prodate stare školske knjige... U glavi mi se već stvara računica! laughing

Anyone, čitao, nabavio? Utisci?
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Gil-galad Čet 13 Okt 2011, 07:19

Eh, ovo će, što se mene tiče, morati malo da sačeka... Ali, od strane mnogih je proglašen (instant) klasikom!
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Mhejl Čet 13 Okt 2011, 07:43

Da - vidjeh i da je uvršten u knjigu "1001 strip za pročitati"...

Kad mi stigne strip, postaviću još slika i pokušati da formulišem svoje utiske i viđenje radnje. Bilo bi lijepo da se oni koji su ga već nabavili još jednom jave, svakako.

Eh, u ovakvim situacijama mi je jako žao što živim izolovano od ostalih stripadžija (i od ostatka svijeta, bogami - crnogorska provincija); koliko bismo stripova mogli pozajmiti jedni drugima! wink

P.S. Jedini izuzetak je comrade anto, nakon čitanja nekih detalja njegove biografije strip-sakupljača, taktično bih ga udaljio od moje kolekcije... laughing
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Lord Vader89 Čet 13 Okt 2011, 10:42

Gil-galad ::Ali, od strane mnogih je proglašen (instant) klasikom!

uh, sto mi se ovakve stvari ne dopadaju Isuse
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Gil-galad Čet 13 Okt 2011, 11:38

Lord Vader89 ::
Gil-galad ::Ali, od strane mnogih je proglašen (instant) klasikom!

uh, sto mi se ovakve stvari ne dopadaju Isuse

Zašto? Isti slučaj je i sa recimo Asteriosom, a taj grafički roman je zaista revolucionaran po, između ostalog, upotrebi boje i kompoziciji strane. Rekao bih čak i neponovljiv, jer bi sve drugo bilo čist plagijat, što za ovaj strip ima posebno značenje.

Ono, dok nešto sam ne pročitaš, ne možeš dati ozbiljan sud, naravno, ali često sud drugih ljudi utiče na to da li da uopšte nešto pročitam. Ostatak - radoznalost i intuicija, ali recimo u slučaju Habibija ovo prvo, s tim da ću naravno sačekati da prođe sav tah hype, kao i obično. smile
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od crow Ned 13 Nov 2011, 07:32

Izgleda primamljivo... 25 evra nije mnogo ! Javite utiske
crow
crow
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 05.11.2011
Broj poruka : 959

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Mhejl Uto 15 Nov 2011, 09:58

Kao prvo, juče mi je strip konačno stigao i, crow, moram te uvjeriti - dvadeset pet eura nije uopšte strašna cijena za jedan ovakav strip! Zaista je teško opisati, a i zamisliti, kako moćno, kompaktno i elegantno ovo izdanje izgleda uživo... Mislim, ovo je jedan od rijetkih slučajeva u kojima bi mijenjanje dizajna spoljašnjeg izgleda knjige direktno remetilo i same autorove namjere - pisac je uložio ogroman trud u povezivanju svih bogatih elemenata kompozicije ove grafičke novele u jednu impresivnu, zaokruženu cjelinu, kako stilski, tako i narativno. I sam dizajn knjige igra bitnu ulogu, pored, naravno, funkcije plijenjenja pažnje i privlačenja potencijalnih mušetija - pogotovo tri sličice koje se nalaze na hrbatu, naslovnici, i zadnjoj korici, sažimajući čitav opseg ključnog odnosa između likova na slikovit i tačan način...

Format je manji od grafičkih novela "Belog puta", mada je knjiga šira. I, dodao bih - uopšte i nema potrebe za većim! Jednostavno, ni ja nisam veliki ljubitelj TPB formata, a knjiga se vrlo, vrlo zgodno drži i čita. Uzeo sam britansko, nešto jeftinije, izdanje - i, moram priznati, sjajn je osjećaj čitati ovako obimno i osebujno dijelo na originalnom jeziku, sa fenomenalnom opremom! Čak i ako izađe domaće izdanje, a mislim da i naše štamparije, kao što se vidi na primjeru "Konana", mogu dostići ovakav kvalitet, ne vjerujem da ću ga uzeti, i zbog dupliranja. (A osim toga, uvijek se čudno osjećam kada neko dijelo čitam na drugom jeziku nego u prvom čitanju... To mi se skoro desilo sa "Majstorom i Margaritom", kada uzeh odlomke originalnog ruskog teksta.)

Iako sam ranije "patio" od te navike, odvikao sam se od toga da stripove ocijenjujem brojkama. Kao prvo - dobro, to jeste uvijek subjektivno, a i... nekako mi je previše arogantno, samouvjereno, sa tonom značajno drugačijim od iznošenja sopstvenih mišljenja i teza, te procjenjivanja stripa kroz potpuno ostvarivanje istih. Brojke su previše... isključive, konačne, užurbane u svojoj želji za definisanjem i "konačnim sudom" o stripu.

Ja sam zadovoljan pričom. Ipak, ne uzimajte moje mišljenje kao neku apsolutnu, ili čak, visoko objektivnu preporuku - ne znam da li će "Habibi" preživjeti sud vremena na odgovarajući način i postati "klasik", ali je mene pogodila pravo "u žicu"! smile Radi se o vrlo nekonvencionalnom, neobičnom tipu građenja priče, značajno drugačijem od svega što pročitah u devetoj umjetnosti. A pristup mi se itekako sviđa: redukcija, ili barem sagledavanje događaja tek kroz oči samih likova, sa razgranatim unutrašnjim svijetom psiholoških doživljaja i dilema, na momente toliko snažnih i živopisnih da zastaje dah; mudro, pod okolnostima, udaljavanje od stvarnosti i utapanje u teologiji, istoriji, mitologiji, podvlačeći unverzalnu, vječnu vrijednost "velikih priča" čija dublja suština povezuje sva ljudska bića i ukazuje na naše zajedničke slabosti, iskušenja i padove (te kasniji hladni, racionalni slet u svijet stvarnosti, novih izazova i uloga, ali i mogućnosti, sa okrepljenjem zaborava koje liječi stare rane); teme gubitka "Edena", unutrašnjih konflikta, preispitivanja tradicionalnih uloga u međuljudskim odnosima i seks, kao moćni, mračni pokretač u pozadini svih naših djelanja. Da, "Habibi" u mnogo čemu pogađa moj ukus. :) I, prije svega - jedan u današnjem svijetu često potisnuti, gotovo starogrčki smisao za snažnu tragediju naših sopstvenih padova/uspona i nesigurnog, prijetećeg Svijeta čija mračna sijenka pada na naš put i odveć često nam kroji sudbinu.

Kao što je Noemis rekao na stripovi.com, perspektiva je izrazito ženska u mnogim trenutcima. Meni to ne smeta, čak štaviše - zanimljivo mi je sagledavanje svijeta iz jednog drugog, donekle sličnog, ali i različitog ugla (vjerujem da je to bio zanimljiv izazov i za Tompsona, kao ambicioznog autora). Ne vidim čemu zamjerke na "kontoverzni prikaz ženske seksualnosti", osim ako ih nisu izgovarali ljudi koji misle da se "političkom korektnošću" mogu zamaskriati odrazi i najmračnijih, tabuiziranih, potisnutih strana Života i naše prirode u snazi Umjetosti, što je, složićete se, jalov posao. Ovo je težak svijet, naročito za žene - i autor nemilosrdno, bez kočnica, to i prikazuje. Ispitivanje griješne, potisnute prirode erotskih fantazija i različih gadosti koje se čine u ime najniže vrste strasti može biti bolno, ali na kraju dobija svoju suprotnost u sceni konačnog "susreta" duše i tijela naših glavnih protagonista, kao jednog čistog, praiskonskog prizora, ustinu "rajskog", lišenog osjećanja stida i grešnosti koje je i istjeralo prve ljude iz Raja. So says The Bible, atleast. wink

(Crtež je prekrasan, zaista neopisiv... Ovo je rađeno osam godina - sa ljubavlju, strašću i neizmjernim trudom!!! Pohvalio bih i divni font slova.)

"Habibi" i ne treba tumačiti kao čisti, potpuno autentični izraz bića Istoka, jer jedan zapdnjak i ne može u potpunosti uspjeti u ovom nemogućem zadatku - ali je zanimljiva, efektna i opčinjavajuća smješa slike Orijenta u svijesti Zapada, što nam, svojom lucidnom unutrašnjom ironijom, govori mnogo toga i o nama samima, i o samom Orijentu. Naravno, ima i elemenata stvarnosti, vrlo zastrašujućih... Ukratko, epska ljubavna priča, jedna od najdimenzionalnijih i zanimljivijih koje sam vidio, postavljena je u tmurnom ambijentu gdje jedno pored drugog stoje najveći sjaj i najgora bijeda, sa detaljno potretisanim elementima koji su imali ključni uticaj na postupke likove, a sam ton "stvarnog" diktiraju njihova unutrašnja stanja... i tu se, dragi moji (ne)smoreni čitaoci, najbolje vidi istinitost citata "ljudski um je u stanji sebi od pakla sazdati raj, a od raja pakao".

Ključno pitanje je - da li autor svoju priču "zatrpava" i prikriva nedostatke iste ispod planine arapske kaligrafije, istorije, mitologije i religije, ili je sve sažeto u smisleni cjelinu, veliku poruku za kraj? Ja bih se ipak odlučio za drugu opciju, sa određenom rezervom. Čak i u svojoj funkciji bijega od stvarnosti - one imaju vrijednost, a kada u čitavu priču sklopimo još par kockica mozaika... Pa, neću da vam kvarim budući doživljaj čitanja, ali elemenat fantastičnog odjekuje i jednom britkom ironijom jednostavnosti naše predstave prošlosti naspram žaljenja zbog sadašnjosti i straha od budućnosti - ali, svugdje i uvijek se čovjekova priroda kreće istim tokovima, pout rijeke koja slijedi korito koje je sama probila mukotrpnim trudom; i staza do Raja i Pakla se nalazi unutar nas, i čovjek je mjerilo svega, i gospodar i igračka u rukama svojih strasti, želja i muka. Hm, al zakomplikovah! smile

Izdvojio bih poglavlja "Davljenje" i "Molitva siročeta" kao dijelove koji sami za sebe zaslužuju epitet "remek-dijela"... prvo ispituje opšto rasulo i tihe uglove truljenja ljudi i prirode koje nam "sklanjaju" ispred očiju, ali postoje u sopstvenom mikrorkosmosu patnje, sa profilisanom figurom ribara koji pokazuje moć našeg uma pri bijegu od stvarnosti, male napore kojima se prave mravlji koraci prema dobru koga nema sprovoditi iko iole moćniji od zrnca pijeska na mračnoj, ustalasanoj površini jada, i slom kakav nam može prirediti samo to užasno stanje potpune trezvenosti i razumnosti, puna svijest o nama i svemu oko nas. Drugo, "Molitva siročeta", je sastavljeno isključivo od teksta - veliko iznenađenje i uvažavanje postojanja zabrane slika u Islamu - i jedan je od najdirljivijih monologa koje sam imao priliku čitati. Ovakva dubina introspekcije se rijetko viđa u stripovima, uistinu!

Eto, nadam se da nisam bio previše naporan... Glava mi "zuji" od mnogih utisaka, koji još uvijek čekaju na konačno "preslaganje". Ah, ali teško će biti "oporaviti" se od ovakve bombe eksperimentalnog, inovativnog crtanja i pripovjedanja. :)

P.S. Rekoh da je perspektiva "ženska", ali je i drugi glavni lik, muškarac po imenu Zam, takođe sjajno razvijen i oslikan... Te personifikuje ništa manje snažnu, ili potresnu, dramu muške seksualnosti koja se ipak, koliko mi se čini, nepravedno zanemaruje. Strašni unutrašnji konflikt koji će ga povesti stazom bizarnih iskušenja i žrtvi...
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od crow Uto 15 Nov 2011, 20:25

Hvala na ovako lepom ( i nadahnutom ) prikazu stripa. Volim nekonvencionalne priče, tako da ću obavezno prvom prilikom probati da dodjem do ovog remek dela.
crow
crow
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 05.11.2011
Broj poruka : 959

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Gil-galad Čet 01 Dec 2011, 08:00

Luka, zašto ovo ne bi postavio i na blog? happy
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Mhejl Čet 01 Dec 2011, 08:02

Može, ako misliš da je dovoljno kvalitetno. U tom slučaju, trebao bih ga samo donekle preraditi, recimo, ovog vikenda. Hm.
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Gil-galad Pet 23 Dec 2011, 13:51

Vuk je zvanično potvrdio da će Komiko u toku 2012, objaviti ovaj strip. happy
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Gil-galad Sre 17 Okt 2012, 07:02

"Habibi" ORKA_SP_13

Biće vrlo povoljna cena obzirom na obim stripa, maltene 700 strana, ali čekamo Komiko... smile
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od KOMIKO Pon 26 Nov 2012, 23:38

U pripremi:

"Habibi" Koricezanet

KOMIKO
Izdavačka kuća
Izdavačka kuća

Datum upisa : 07.03.2011
Broj poruka : 140

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od KOMIKO Sre 13 Mar 2013, 02:30

Dok svi čekamo lepe vesti iz štamparije, autoru se veoma svideo prelom knjige koji mu je dostavljen a od svega najviše njegovo ime transkribovano na srpskom:

http://www.craigthompsonbooks.com/2013/03/07/zach-mo-krejg/

KOMIKO
Izdavačka kuća
Izdavačka kuća

Datum upisa : 07.03.2011
Broj poruka : 140

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Gil-galad Pon 18 Mar 2013, 14:07

Nice. smile
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

"Habibi" Empty Re: "Habibi"

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu