forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

The Phantom(Fantom)

+2
Morrison
Desuparez Aporez
6 posters

Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty The Phantom(Fantom)

Počalji od Desuparez Aporez Čet 05 Apr 2012, 21:36

Iskreno,mislim da je malo onih koji nisu čili za ovog kultnog i legendarnog strip-junaka.Nastao iz pera isto tako legendarnog(baš zbog ovog njegovog dela i Mandraka Madjioničara)Lee Falk-a.Inspirisan raznim herojima kao što su:Zorro,Tarzan,Mowgli iz Knjige o džungli,El Cid i Robin Hood,Falk je kreirao ovog junaka.

The Phantom(Fantom) Worstcomics-phantom-431

U izmišljenoj afričkoj državi Bangalla,postoji mit o misterioznom maskiranom strancu,"Duhu koji hoda",neumornom borcu protiv zločina.Za razliku od većine sličnih kostimiranih superheroja on ne poseduje natprirodne moći.Oslanja se isključivo na svoju inteligenciju,obrazovanje(Fantom-ova bilblioteka ),fizičku snagu i veštinu rukovanja oružjem.I pored toga njega prati legenda o besmrtnosti-"Fantom ne može da umre".Razlog leži u tradiciji.Kada jedan Fantom iz loze umre,njegovu ulogu preuzima njegov potomak-sin,s obzirom da Fantom nosi masku niko ne može da primeti da nije u pitanju isti čovek:

I swear to devote my life to the destruction of piracy, greed, cruelty, and injustice, in all their forms! My sons and their sons shall follow me."
U tim poduhvatima mu pomažu planinski vuk "Devil",njegov verni konj "Hero"trenirani soko"Fraka" i dva delfina "Solomon i Nefertiti".Od ljudi,Fantomu pomaže "Guran" verni poglavica lokalnog pigmejskog plemena koje jedino zna pravu istinu o Fantomu.
1978 godine Fantom se oženio Diana-om Palmer,koja radi u Ujedinjenim Nacijama.Pomenuti Guran je bio kum na venčanju,a od gostiju bili su prisutni predsednik Luaga od Bengalla-e,predsednik Goranda od Ivory-Lana-e i Mandrak Madjioničar .Naravno iz tog braka su proizašli i potomci Kit i Heloise.Treba li napomenuti da je Fantom-u porodica jako važna?


Njegova baza se nalazi u drevnim šumama Bengali-ja,fiktivne države smeštenoj u Aziji,blizu Indije,kasnije 1960 i nakon nje,je u izdanjima opisana da se nalazi u Africi?
Obitava u čuvenoj pećini lobanje(scull cave)gde se nalaze i grobnice prethodnih generacija Fantom-a,kao i već pomenuta čuvena Fantom-ova biblioteka.Tu se nalaze i kuća na drvetu gde živi Fantom sa svojom porodicom i tzv."Rajsko ostrvo"gde se nalaze razne životinje,u prirodi prirodni neprijatelji,dok na ovom ostrvu žive u harmoniji i takodje po potrebi pomažu Fantom-u u njegovim avanturama.

Fantom-ovo glavno obeležje su i čuvena dva prstena kojima obeležava(bukvalno) dobre i loše momke.
Prvi,"obeležje dobrih-The Good Mark"nosi na levoj ruci bliže srcu.Napravljen je kada je šesti Fantom osnovao"Jungle Patrol"organizaciju,uslovno rečeno,koja se svakodnevno bori da zaštiti i održi red u džungli.Kasnije je objašnjeno da je napravljen od klinova sa Isus-ovog Krsta.
Drugi"obeležje zla-The Evil Mark ili "Skull Mark"nosi oblik lobanje,koji se ocrtava(zauvek) na licima loših momaka,nakon Fantom-ovog udarca.Navodno,taj prsten potiče od rimskog imperatora Neron-a koji je bio njegov prvobitni vlasnik.
Kada izlazi iz džungle-pojavljuje u urbanim sredinama,Fantom nosi šešir,kišni mantil i sunčane naočare.Njegov pravi indetitet znaju samo članovi uže porodice i bliski prijatelji.


The Phantom(Fantom) 51

Sada malo o stripovima.Redovna izdanja Fantoma se objavljuju(objavljivani) su u:
USA,Australia,Scandinavia,Brazil i India.
Razna ostala izdanja povremena ili dnevno-novinska objavljena su u sledećim zemljama:
England, Mexico, Israel, Spain, Poland, Russia, Denmark, Hungary, Germany, Turkey, New Zealand, Iceland, South America, France, Thailand, Singapore, Netherlands, Chile, Greece, Yugoslavia, Fiji and Venezuela.Da ne zaboravimo Italiju koja je imala redovna izdanja u periodu od 1960-1970 godine i Tursku u kojoj je objavljivan pod nazivom "Crvena maska-Kizil Maske".Kod nas su najpoznatija povremena izdanja u "Politikinom Zabavniku"i čuveni i dragi(barem nekima ) albumi "Dečijih Novina".


Na kraju trebalo bi pomenuti i igrani film o ovom junaku iz 1996 godine, sa poznatim glumcem Billy Zane-om u naslovnoj ulozi



Izvor:


http://en.wikipedia.org/wiki/The_Phantom






Poslednji put izmenio Desuparez Aporez dana Uto 10 Apr 2012, 01:54, izmenio ukupno 2 puta
Desuparez Aporez
Desuparez Aporez
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 04.01.2012
Broj poruka : 273

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Morrison Pet 06 Apr 2012, 06:19

"Fantom" je mozda i jedini od klasika (Fantom, Flas Gordon, Rip Kirbi, Mandrak, Dik Trejsi) koje sam u Zabavniku citao kao klinac, a da mogu i sada...ili mi se tako samo cini.
Kakogod, u pitanju je strip sa, arguably, najjacom mitologijom.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Lord Vader89 Pet 06 Apr 2012, 10:27

jel to nagadjas, ili si zapravo zakljucio nakon citanja? tongue
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od kobra Pet 06 Apr 2012, 10:36

Ne zaboravite i da su ga Dečije novine izdavale u Superu! I danas imam njegove epizode iz Supera. Povadio sam i mnoge epizode iz PZ tako da verovatno sad kod sebe imam bar pedesetak epizoda!
Čista, ali lepa, klasika koju sam čitao kao klinac, a ni danas mi nije mrsko da ga se podsetim!
Film je takođe solidno napravljen, ali mi smeta glavni glumac. Bili Zejn mi je peviše nekako nežan za tu ulogu, suviše ima meke crte lica! Uostalo, kao što ni Voren Biti nije bio za Dik Trejsija!
kobra
kobra
Special guest star
Special guest star

Datum upisa : 25.02.2011
Broj poruka : 339

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Morrison Sub 07 Apr 2012, 03:41

Lord Vader89 ::jel to nagadjas, ili si zapravo zakljucio nakon citanja? tongue

Ko'e? Ovo o ponovnom citanju, ili o mitologiji?
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Lord Vader89 Sub 07 Apr 2012, 03:51

pa, da mozes i sada da ga citas happy
(a moze i mitologija, super happy )
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Morrison Sub 07 Apr 2012, 04:10

Lord Vader89 ::pa, da mozes i sada da ga citas happy
Nagadjam.

Lord Vader89 ::
(a moze i mitologija, super happy )
Ne verujem da mi treba ponovno citanje za ovo wink
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Lord Vader89 Sub 07 Apr 2012, 04:31

pa nisam rekao da ti za to treba happy
al za ovo drugo ti treba, veruj na rec nekome ko je mnogo voleo Fantoma kad je bio mali :)

sto se mitologije tice
moram da kazem - ne arguably, nego je prilicno bold statement :P
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Morrison Ned 08 Apr 2012, 00:51

Lord Vader89 ::pa nisam rekao da ti za to treba happy
al za ovo drugo ti treba, veruj na rec nekome ko je mnogo voleo Fantoma kad je bio mali :)
Moguce...zato sam se i ogradio gore. Bas mnogo je proslo od poslednjeg citanja, skoro 2 decenije. coffe

Lord Vader89 ::
sto se mitologije tice
moram da kazem - ne arguably, nego je prilicno bold statement :P
Pa eto, moj je vrh tebi bold, gde ces arguablyje od toga? laughing
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Desuparez Aporez Pon 09 Apr 2012, 22:05

Da se pohvalim... embarassed grin
Naručio(pre poskupljenja)na BD-u i jedva čekam da stigne... dzamp

http://www.bookdepository.com/Phantom-Complete-Sundays-1939-1943-1-Lee-Falk/9781613450123?b=-3&t=-26#Bibliographicdata-26

Al' ima da se načekam _cry
Desuparez Aporez
Desuparez Aporez
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 04.01.2012
Broj poruka : 273

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od crow Uto 10 Apr 2012, 00:10

jooj, čitala sam ga samo u Politikinom Zabavniku..znam da mi se dopala neka naslovna zabavnika sa Fantomom na konju pa sam je precrtala , imala sam 9 godina grin
crow
crow
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 05.11.2011
Broj poruka : 959

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od fil korigan Uto 10 Apr 2012, 09:37

Fantom? Da, svidja mi se taj strip. Iskreno, citao sam dosta boljih stripova, ali volim i Fantoma. I slobodno mogu reci da po mom misljenju Fantom dobar avanturisticki strip.
Klasicna avantura happy
fil korigan
fil korigan
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 28.12.2011
Broj poruka : 235

Nazad na vrh Ići dole

The Phantom(Fantom) Empty Re: The Phantom(Fantom)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu