forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Moj izbor: Klasici devete umetnosti

+5
Jasko
Mhejl
manhunter
Lord Vader89
Gil-galad
9 posters

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Gil-galad Sub 10 Sep 2011, 04:14

Koji su naslovi po vašem mišljenju pravi i najveći klasici stripa? Nebitno je koje godine su nastali - iako se termin klasik (mada ne nužno) najčešće koristi za Golden age stripove... Nebitno je koliko su uticajni ti stripovi bili na ono što je došlo kasnije... Nebitno je ko su autori i koje teme su zastupljenje u tim stripovima. sunny

Koji će vam strip(ovi) uvek biti aktuelni, evergreen? smile Al' da se ne svede sve na nabrajanje, poželjno kraće objašnjenje, makar ono bilo to da ste od neke drage osobe dobili određeni strip na poklon i sl. wink I da ne bude reči samo o stripovima koje ste voleli kao malji dec. tongue

p.s. I da Lord Gunnar89 navede još nešto osim TLATOSMD! lol
p.p.s. Namera mi je da od odgovora u ovoj temi napravimo preporuke koje će se naći na blogu! bounce


Poslednji izmenio Gil-galad dana Sub 10 Sep 2011, 04:16, izmenjeno ukupno 1 puta
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Sub 10 Sep 2011, 04:15

nemoj da dobijes po kljunu, ovaj, nosu tongue

uostalom, ne bih ni mogao Lo$ da navedem, upravo iz ovih razloga gore koje si naveo
nije mi prirodno nekako :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Gil-galad Sub 10 Sep 2011, 04:18

Actually, namera mi je bila da se LO$ obavezno nađe ovde! king
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Sub 10 Sep 2011, 04:22

Gil-galad ::p.p.s. Namera mi je da od odgovora u ovoj temi napravimo preporuke koje će se naći na blogu! bounce


super ideja banana
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Sub 10 Sep 2011, 06:19

Inace je vrlo tesko odgovoriti na ovo pitanje :hmmmmm:

mislim, tu ce se recimo uvek naci Alan Ford, jer je ever-aktuelan, i svaki put me nasmeje kao da ga citam prvi put

a tu su i Rosine/Barksove patke (iako naravno ne sve, ali klasicni naslovi poput Lo$, Return to Xanadu, Lost in the Andes, itd, da ne nabrajam sada u nedogled)

Tintinu bih se uvek vratio, jer me svako citanje vodi u sjajne avanture, koje mi opet svaki put imaju smek kao da ih prvi put citam :)

Asteriks, otprilike kombinovani Alan Ford i Tintin argumenti :)

i tako dalje, eto, ovo za pocetak, kasnije cu da dodam jos ponesto :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od manhunter Čet 15 Sep 2011, 19:46

Evo nekih mojih klasika. Bez obzira da li su ti stripovi ostavili dublji trag u svetu, ovo mi je izbor onih stripova koji su obeležili ovih 30 godina koliko ih čitam. Ako neko pronađe nešto za sebe, odlično! smile

Bez određenog redosleda:

- Iznogud
- Asterix
- Alan Ford
- Princ Valijant
- Tarzan
- Konan
- Džepna armija
- Rahan
- Blueberry
- Thorgal
- Cat Claw
- Storm
- Umpah Pah
- XIII


Neke sam sigurno zaboravio, a namerno sam izostavio Bonellija kao i američke serijale.
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Mhejl Čet 15 Sep 2011, 20:07

Moj izbor se svodi na sledeće naslove:

-Prije svega, kao što Lord Vejder reče, LoS. Pravi klasik izvrsnog crteža i priče, koji je, kako sam čuo, mogao imati mnogo više stranica da urednici nisu ograničavali Rosu na uobičajenih petnaest... :(

-Zatim, svakako treba spomenuti Tezukinog "Feniksa", magnum opus najvećeg genija japanskg stripa (koji je imao i velikog udjela u procvatu popularnosti mangi nakon rata). Tezuka je svojim dijelom postavio nove, smjele granice u ozbiljnosti i kompleksnosti priča, kao i u samom grafičkom izrazu... Granice koje, može biti, još uvijek nismo potpuno dosegli. Priče "Feniksa" su duboko humane, tople, složene, prepletene budizmom i istorijom Japana, često i izuzetno tužne i potresne. Četvrti tom, "Karma", je strip koji svaki pravi ljubitelj ne sam stripa, već samog pripovjedanja i umjetnosti, mora i treba pročitati. Ukratko, odavno nisam vidjeo snažniju i prosvijetljeniju dramu.

-Gejmenov "Sendmen" takođe zaslužuje mijesto na listi najboljih, bez sumnje. Ja sam pročitao prvih pet knjiga (dakle, neke od najboljih priča me već čekaju), a već sam duboko zavolio ovaj čudesni strip. U njemu nam se pred očima stvara zanosna, opčinjavajuća smjesa drevnih mitologija i odjeka modernog svijeta, postavljajući ogromnu, u "Vertigovim" stripovima neprevaziđenu pozornicu na kojoj ima mijesta za sve antagoniste i protagoniste; a pojava svakog od njih, koliko god letimična ili naizgled nebitna bila, ima zrnce smisla. Čudo je kako Gejmen sa svega nekoliko poteza i situacija uspijeva da čvrsto definiše karakter većine likova, koji dalje značajno doprinose formiranju poente stripa, i ova sposobnst, kombinovana sa njegovim nekonvencionalnim preobražavanjem starijih motiva (to jest, sposobnošću da stvari sagleda iz fascinantno svježe, vitalne perspektive), čini "Sendmena" jednim od najznačajnijih i najboljih strip serijala, koji nas vodi duboko, duboko u područje divlje, neograničene Mašte. Ovm prilikom preporučujem i "Lucifera", spin-off, koji je meni vrlo drag serijal, makar i ne zasluživao mjesto na ovoj "listi velikana".
(Nastaviće se, moram na čas :))
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Gil-galad Čet 15 Sep 2011, 22:02

Ah, te mange...

Prosto ne smem da se upustim u čitanje, jer sam megaloman, a relativno sporo čitam... lol S tim da sam se zapalio za Berserka i verovatno će to biti moj prvi korak u tom smeru. bounce
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Pet 16 Sep 2011, 02:41

Mhejl ::mogao imati mnogo više stranica da urednici nisu ograničavali Rosu na uobičajenih petnaest... :(

neke epizode su dobile dozvolu da idu na vise strana, Lo$ #2, #8, #11....



@Galad

velika prednost mangi je sto se izuzetno brzo citaju, kakve god bile
na kraju krajeva, masovna proizvodnja bi se urusila ocas posla da nije tako wink
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Jasko Pet 16 Sep 2011, 07:08

Ja se slabo primam na novine devete umetnosti :)

Uglavnom sam klasicar, te takvo stivo malo vise cenim :P
Jasko
Jasko
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 28.02.2011
Broj poruka : 283

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Pet 16 Sep 2011, 08:44

pa Feniks ti je klasika
ma
ceo Tezuka je klasika
konzervo :P
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od manhunter Pet 16 Sep 2011, 09:02

Ja se samo pitam kako ste uspeli da povežete mange sa klasicima stripa?? shocked
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Pet 16 Sep 2011, 09:47

kakvo je to pitanje?
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Gil-galad Pet 16 Sep 2011, 09:49

Ako, ako, napravićemo (I hope so!) post ili više njih, gde bi u u nekoliko rečenica bili opisani favoriti forumaša, a pošto nam mange fale - odlično.
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od manhunter Pet 16 Sep 2011, 09:53

Lord Vader89 ::kakvo je to pitanje?


Logično? smile
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Mhejl Sub 17 Sep 2011, 03:29

Ljudi, zaista - već jednom se oslobodite tih smiješnih predrasuda u vezi sa mangama!!! A znam koliko su one snažne, jer sam i ja donedavno, avaj, bio "žrtva" istih. Sve zavisi koji strip uzmete, kao i u svakoj školi stripa. Normalno da se nama, stripofilima viših standarda i istančanijeg ukusa, neće svidjeti takozvane "robotske", "borilačke", shonen, shojo i slične mange. Sve moje, više nego imaginarno, "znanje" koje sam imao o mangama je jednostavno raznijeto u najsitnije moguće komadiće prašine kada sam pročitao Tezukinu "Odu Kirihitu". Pa onda još jednu seinen mangu. Pa još jednu. I sad ih se ne mogu zasititi.

Na kraju krajeva, mi stripofili bi trebalo da smo kulturni, tolerantni ljudi koji daju šansu nepoznatim stvarima, right? Barem volimo i gajimo takvu sliku o sebi. Pogledajte, vjerujte mi, nekoliko mojij poslednji postova na stripovi.com i "Darkwoodu", kao i sve Bušidove poruke. Toliko novih, šokantnih, svježih stripova čekaju na vas. Čitav jedan fascinantni svijet, odraz velike japanske kulture.
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od manhunter Sub 17 Sep 2011, 04:05

Ja nemam nikakvih predrasuda, jednostavno me sve azijatsko odbija. Ja mislim da nisam pogledao nijedan noviji film iz tog podneblja, a pokušao sam par puta da počnem i sa mangama i nije išlo.
Ne kažem ni da je dobro ni loše, jednostavno me taj stil i filozofija odbijaju.
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Sub 17 Sep 2011, 05:34

i prema tome onda jedna manga ne moze da bude klasik stripa? :hmmmm:
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od manhunter Sub 17 Sep 2011, 05:44

Ne. Po meni je klasik delo koje je još uvek dobro i zanimljivo, iako je od njegovog stvaranja proteklo dosta vremena (recimo 30+). Takodje, trebalo bi da tako jedno delo bude poznato i priznato od više škola stripa, ne samo sopstvene..


Ma nemam pojma, jednostavno ne volim azijatsku umetnost. smile
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Sub 17 Sep 2011, 06:15

pa dobro, ali ajde uzmi i procitaj ponovo sta je GG napisao happy happy happy


i, usput
ako Akira, Astro boy, Dragon ball, i sta sve jos ne, nisu priznati van granica Japana, onda stvarno ne znam happy :P
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od manhunter Sub 17 Sep 2011, 06:55

Iskreno, fokusirao sam se na rečenicu "Koji su naslovi po vašem mišljenju pravi i najveći klasici stripa?". smile
Zato sam i stavio one stripove koje sam stavio... Sad kad bolje pročitam, ovo bi ipak moglo da se svede pod "vaši najomiljeniji stripovi" što ja ne podrazumevam pod "klasicima".


I jel sam rekao već da ne volim Japance? naughty
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Gil-galad Sub 17 Sep 2011, 07:54

Malo objektivnosti ovde ne bi škodilo, a čak iako se radi o nečijim omiljenim stripovima, ne verujem da su nekome svi njegovi omiljeni stripovi - klasici.

Dovoljno je da neko izdvoji jedan story arc i napiše 10-ak rečenica o njemu. Npr. meni je jedan od najvećih klasika Thor: The Eternals saga, zato što sam odrastao uz taj strip - izlazio u Stripoteci, baš kao i Lee/Buscema Letač i Thomas/Buscema Konan, mada bih druga dva trenutno izuzeo...

A smatram taj story arc klasikom jer je njime Roy Thomas predstavio Ragnarok kao cikličnu pojavu i time dao osnovu koja drugim scenaristima omogućava da razrade Asgardijance kako im volja u svakoj njihovoj narednoj inkarnaciji. (Michael Avon Oeming godinama kasnije napiše još jedan Ragnarok - Avengers Disassembled: Thor, a onda Straczyinski posle tri godine "oživi" Thora, koji prvo što uradi - izgradi Asgard kao sort of čardak ni na nebu, ni na zemlji u sred Oklahome, a onda kupi suvim zlatom to parče "zemlje"... Ludo, burazere, ludo! happy)
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od King Warrior Ned 18 Sep 2011, 00:18

manhunter ::Ja nemam nikakvih predrasuda, jednostavno me sve azijatsko odbija.
Moj izbor: Klasici devete umetnosti Tumblr_koybbeweQe1qz5vgso1_500

naughty
King Warrior
King Warrior
Novajlija
Novajlija

Datum upisa : 28.12.2010
Broj poruka : 47

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od anto Ned 18 Sep 2011, 06:48

Moji klasici:
Bluberi
Riđobradi
Tangi i Laverdir
Komanča
Bernard Prins
XIII
Torgal
Torpedo
Aster Blistok
Korto Malteze
Rip Kibrbi
Princ Valiant
Asteriks
Talični Tom
Spirou
Krcko
Sami
Plave Bluze
Žil Žurdan
Nataša
Iznogud
Alan Ford

novije stvari:
Usagi
Bone
Zekan
Tvrđa

ovde sam pobrojao isključivo strip serijale
anto
anto
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 23.12.2010
Broj poruka : 121

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Lord Vader89 Ned 18 Sep 2011, 06:52

manhunter ::Iskreno, fokusirao sam se na rečenicu "Koji su naslovi po vašem mišljenju pravi i najveći klasici stripa?". smile
Zato sam i stavio one stripove koje sam stavio... Sad kad bolje pročitam, ovo bi ipak moglo da se svede pod "vaši najomiljeniji stripovi" što ja ne podrazumevam pod "klasicima".


I jel sam rekao već da ne volim Japance? naughty

jes jes, ali ako kaze "koji ce vam stripovi uvek biti evergreen", onda nema reci o objektivnosti
a opet
i po objektivnim parametrima, ne znam zasto neki japanac ne bi bio klasik tongue
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Moj izbor: Klasici devete umetnosti Empty Re: Moj izbor: Klasici devete umetnosti

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 2 1, 2  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu