forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta je važnije ?

+7
Силни
wele
Morrison
Gil-galad
Bat Baterton
Lord Vader89
Ultras
11 posters

Ići dole

Šta je važnije ? Empty Šta je važnije ?

Počalji od Ultras Čet 15 Dec 2011, 10:36

Poslednjih dana kao da smo sve stripovske teme po internetu izgustirali i fokusirali se na jednu: kako je odrađen strip?
Da li ide u HC ili SC, da li je format A4 ili B5...
Neko hoće suvi kvalitet i spreman je to dobro da plati, neko je ipak za jeftiniju varijantu pa makar i na uštrb kvaliteta izdanja, neki pak tvrde da je moguće pomiriti obe strane i izdati jeftin a kvalitetan strip...

Iznesite svoje mišljenje o ovom problemu smile Otvorite se happy
Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Lord Vader89 Čet 15 Dec 2011, 10:53

sledi revolucija, samo cekajte! destroy
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Bat Baterton Čet 15 Dec 2011, 11:22

Meni u poslednje vreme, kada se sve sabere i oduzme, najviše odgovara visoko kvalitetan SC.

Sve češće čitam skenove (što zbog para, što zbog dostupnosti), a i ne bavim se nikakvim prodajama ili zamenama i zato se trudim da ne gomilam sve i svašta samo zbog čitanja već gledam da i kvalitet izdanja bude na određenom nivou.

Sa druge strane, dosta izdanja, pre svega Hrvatska HC, su mi preskupa, bez obzira na visok kvalitet, i zato sam za neku zlatnu sredinu.
Bat Baterton
Bat Baterton
Novajlija
Novajlija

Datum upisa : 01.12.2011
Broj poruka : 39

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Ultras Čet 15 Dec 2011, 11:40

Lord Vader89 ::sledi revolucija, samo cekajte! destroy

Koliko da čekamo? happy

Meni je kod serijala/albuma koje sam čitao X puta (a izdaje se ponovo u nekom ultimate obliku) bitno da sve to bude kako treba (onako kako sam ga ja zamislio happy) jer ga u neku ruku uzimam da bih ga kolekcionirao (kakvav izraz naughty ) i podsetio se na te priče.
Primer: AF Klasik i Zagor VČ KI

A kod albuma sa kojima se prvi put srećem onda nisam nešto preterano zahtevan.
Recimo, meni su odlično odrađeni Mačak Fric, More zove i Tišina.

Kod serijala takođe. Odličan mi je bio Wizardov Magični (tada sam se upoznao sa ovim stripom) iako bi daleko bolje izgledao da su ga radili Darkwood (Gea, Lilit, Julia) i Phoenix Press (Caravan, Grejstorm).

Nemam neku definitivnu odrednicu osim - šta reći za cenu Konana a kakvo izdanje se dobija notworthy
Treba u vezi cene pohvaliti i Veseli četvrtak jer za 133 dinara dobijamo vrhunski odrađen strip (osim gluposti koje pravi dizajner na koricama).
Talični je takođe odličan u odnosu kvalitet/cena.


Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Gil-galad Čet 15 Dec 2011, 12:01

Sve zavisi od nekoliko činilaca... Prvo, kako je strip originalno objavljen? Drugo, da li je crno-beli ili u boji? Treće, koliko je detaljan crtež? Itd.

Gospodari ječma teško da su za crno-belu štampu i Bonelli format...

Nisam pristalica smanjenog formata i izbegavanja kolor štampe, npr. da bi strip bio jeftiniji. A - istovremeno - ni tvrdog poveza za stripove koje verovatno ni sami autori nisu videli u takvoj tehničkoj opremi...

Svaki strip mora da bude objavljen na odg. papiru (mat/sjajan, kunstdruck/običan novinski/neki treći) i u odg. formatu (što zavisi od detalja). Ne postoji univerzalno rešenje, a pošto ne kupujem sve živo tek da bih imao, već samo ono što me zaista zanima, a to i nije tako veliki broj naslova, jako mi je bitno da strip bude adekvatno predstavljen, ali bez preterivanja. Ah, da - i odlično preveden, u duhu našeg (ili hrvatskog) jezika (iako je to isti jezik).

Recimo, Kobilino izdanje Autoputa sunca je simpatično, ali Fibrino mnogo bolje predstavlja crtež u punom sjaju. I rado ću dati tih nekoliko stotina dinara više.

Dakle, meni je najvažnije da strip bude adekvatno predstavljen publici. Zagovornici nižih cena i lošijeg kvaliteta ne moraju svi sve da kupuju, već mogu između sebe da razmenjuju stripove i daju ih drugima na čitanje. Dovoljno bi bilo da postoje krugovi od po 5-6 ljudi... A i da stripovi dobiju svoje mesto u bibliotekama!

EDIT: Tek nakon ovog komentara videh sc/hc raspravu na S.com, pa koga ne mrzi neka vidi moj odgovor tamo, a da se nadovežem na ovu temu: mislim da je tvrdi povez u velikom broju slučajeva apsolutno nepotreban i čisto nabijanje cene. Hc samo onda kada meke korice ne mogu da izdrže strip ili knjigu odštampanu na teškom papiru, a na S.com sam postavio fotke koje govore da je i to krajnje relativno...


Poslednji izmenio Gil-galad dana Čet 15 Dec 2011, 13:12, izmenjeno ukupno 1 puta
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Morrison Čet 15 Dec 2011, 12:03

Ultras ::Poslednjih dana kao da smo sve stripovske teme po internetu izgustirali i fokusirali se na jednu: kako je odrađen strip?
Da li ide u HC ili SC, da li je format A4 ili B5...

...da li pocinje na pravoj ili pogresnoj strani...happy

Najvaznije je da smo mi zivi i zdravi, ostalo je manje bitno wink
Salu na stranu, vazno je sve. I nista.
U poslednje vreme mi je najbitnije da (li) mogu sebi da priustim strip koji volim, dakle bitna mi je finansijska dostupnost. Izuzetno volim da vidim i dobro dizajnirano izdanje, lepo koncipiranu naslovnicu, HC ili SC, svejedno, dakle bitan je i izgled. Od posebne vaznosti je i kvalitet stampe, prevoda i poveza.
Sve ovo je veoma pozeljno da karakterise neko strip izdanje, ali ukoliko nije tako - Boze moj. Na kraju se sve svede na to koliko zarko zelis da procitas neki strip i uzivas u njemu ne razmisljajuci da li ce lepak propasti za godinu ili 5, da li je neka strana bledja ili tamnija, ili koliko se glupo ponegde prevode Grucove sale.
Vazno mi je da, nakon sto procitam strip, osetim zadovoljstvo sto sam kvalitetno proveo vreme, i da to zadovoljstvo barem stostruko nadmasi moje gundjanje zbog eventualnih nedostataka izdanja.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od wele Čet 15 Dec 2011, 16:19

HC je za pojedine fran/bel stripove,nikako za mange a kamoli(pobogu!) za Bonelije.Nego,izdavace na ovim prostorima bas briga za nase misljenje,pare su na prvom mjestu.
Stop HC Boneliju.
wele
wele
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 06.10.2011
Broj poruka : 383

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Силни Čet 15 Dec 2011, 19:07

Само да је стрип.
Силни
Силни
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 19.02.2011
Broj poruka : 376

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Bruce Springsteen Čet 15 Dec 2011, 22:40

Kad je u pitanju Bonelli definitvno SC, što se tiče formata sve jedno mi je da li originalan ili malo skraćen (VČ, DW) yes
Američki super-heroji i slično, isto SC, format originalan yes
BD i ostala Evropska izdanja u HC (ako je tako u originalu), mada zbog cene može i u SC, format može i manji ako drastično ne giubi originalnost crteža yes
Bruce Springsteen
Bruce Springsteen
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 11.01.2011
Broj poruka : 250

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Elesar Pet 16 Dec 2011, 00:17

Posto su to ionako stvari o kojima izdavaci odlucuju (kad neko od nas bude dao pare i kupio prava, onda moze da razmislja), mislim da mozemo samo da catr-divanimo - zelje citalaca i forumasa ne uticu na ekonomsku kalkulaciju izdavaca.
Sto rece brat mi, samo neka ide strip kao bilo kakav, jer je i takav, bolji nego nikakav.
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Desuparez Aporez Uto 03 Apr 2012, 23:46

HC- punk grin

P.S.

I "kolor" da ne zaboravim! notworthy happy
Desuparez Aporez
Desuparez Aporez
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 04.01.2012
Broj poruka : 273

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Imrahil Ned 15 Apr 2012, 00:32

Kvalitetan SC. Kod integrala mogu i da progutam HC, u ostalim slučajevima mi je potpuno bespotreban. Kod Bonelia posebno.
Imrahil
Imrahil
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 02.03.2011
Broj poruka : 312

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Ultras Sre 29 Avg 2012, 09:20

Evo malog saveta za one koji vole da im stripovi lepo čuče na polici smile

Link

Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Šta je važnije ? Empty Re: Šta je važnije ?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu