forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta se čita ovih dana ?

+48
boss52
tinton
Raoul Duke
ZAGOR
Combatrock
Sneaksie Thiefsie
lixon
neomedjeni
Zlix
TruliAndedZombi
Mr Smith
Desuparez Aporez
crow
Dzek Denijels
perikle
kobra
wele
Imrahil
herbosan
goksi
Vladimir
Tex Willer
Mhejl
Силни
Snake Plissken
Rogan
Nermal
azra x.
Bruce Springsteen
legaz
cronos six
5rovic
VLADA 96
Rider of the lighting
Gil-galad
Grujah
profesor-inz
Morrison
dessa
Elesar
deecay
kasper
Woolf
manhunter
culfis
Colt
Ultras
Lord Vader89
52 posters

Strana 14 od 29 Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Sledeći

Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Combatrock Čet 12 Jul 2012, 09:35

Batman Black and White 4

Combatrock
Početnik
Početnik

Datum upisa : 07.01.2012
Broj poruka : 4

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Elesar Čet 12 Jul 2012, 22:13

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 2ns0x93

Iron Fist

Prica i postavka mozda vec vidjeni, ali sjajna tabacina, avantura, poput celovecernjeg filma. I sto je najlepse, zarazno. Vrlo dobar crtez prati sve ovo.

Preporuka za letnje dane, vredi.
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Gil-galad Pet 13 Jul 2012, 12:53

Dylan, Dylan i Dylan... Potpuno random... tongue
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Elesar Sub 14 Jul 2012, 00:28

Novi DD specijal "Kuda je nestao DD?"

Mnjah...opet Rujuova muljavina, koju cak ne uspeva toliko da izvadi ni, ovaj put ocigledno umorni, Freghieri. Pricica koja je u osnovi mogla da bude mali biser, poput recimo Suseda, bespotrebno je (naravno, sa funkcionalnog stanovista nije, jer je trebalo ispuniti 160 stranica) razvodnjena trima slucajevima, koji apsolutno veze nemaju sa glavnom poentom epizode. Doduse, same pricice o penzosima-demonima (hehhehe, dalo bi se ovo razdraditi, pogotovo scene pri kraju gde ulaze u autobus, na lokalne uvete gde se prave slabasnim, a onda sledi trka i gurnjava za sediste ;D), o varijaciji na temu uklete igre sa Djavolom i o paklenim stvorenjima iz kanalizacije, su same po sebi ok, ali ih ovako upakovane u specijal sve cini papazjanskim brevijarom.
Al' ono jes', navikosmo na to od Rujua. Da kazemo da moze da prodje.
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Elesar Sub 14 Jul 2012, 00:43

Novi DD Maxi

Da, da... jasno je da ovo mrsimudjenje treba ukinuti. 'Ajd' na stranu sto svi znamo da je crtalacka i umetnicka perspektiva tandema M&G na nivou osmogodisnjaka koji je prvi put uspeo da povuce tri vezane linije vodenim bojicama, ali ono sto scenaristi rade je zlo i mrcvarenje nad citaocima.
Prva "prica", Covek od plastike, jos i ima koliko toliko zanimljivu postavku, kao sto je vec neko ovde primetio, sa potencijalno zanimljivim porukama koje je mogla da nosi bas takva storija o lutkama za sudare koji menjaju mesto sa ljudskim bicima. Ali se sve naravno svelo na klasicni italijanski giallo, ubica koga odmah provalite i mlaka osveta.

Druga je vec klasicna retardacija, nesuvislo trabunjanje budale koja se odaziva na ime Faraci, sto i nije mozda bilo cudno za ne ocekivati od autora "remek-dela" Bred Beron. Naracija o jurnjavi za duhom, kroz pitoreskni engleski kraj, sa glupim obrtima (obrtima?), humorom koji je humoristican kao mokar karton, anti-klimaksom na temu "ko je zapravo duh" koji vas zacenjuje od smeha, a trebalo je da vas iznenadi... I ovog treba govnjivom motkom, "pa neka pise za Zeku ili Kekec, vole oni ovakve stvari" (copyright by Bob Zivkovic")

I posle ovakvog (s)mlacenja, kad vise nemate snage ni u korice sa natpisom DD da pogledate, ide poslednja zamlatarija, bonvivanska skaska o ukletom nakitu, koji zacara alhemicar-draguljar svojom zeljom da sklopi ugovor sa Djavolom, a onda taj nakit cini zla svakom onom ko ga stavi na golu kozu. Yeah, right. Pa knjizevni radovi u mojoj gimnaziji su imali preference Kafke za ovo.

Zali boze sibirskih suma i ostalih suma sveta za papir sto ga iznedrise za ovo...
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Zlix Sub 14 Jul 2012, 01:02

Pročitao sam YU Tarzana, knjigu 2, maltene u jednom dahu. Nastavlja se trend odličnih, zanimljivih epizoda. Posebno su mi se dopale Kraljica Opara, kao i Tarzan protiv varvara i Mač bogova, koje se koliko-toliko nadovezuju na prethodnu knjigu, što pokazuje da postoji nekakav kontinuitet, iako se svaka epizoda može posmatrati kao zasebna celina, a ja to volim kod ovakvih izdanja. Preporuka svima. rakijaa
Zlix
Zlix
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 12.06.2012
Broj poruka : 1293

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Morrison Sub 14 Jul 2012, 06:37

Mapet Bebe 5.
Infantilno, naivno, ali i beskrajno zabavno i opustajuce.
Zagor Klasik 8 - Sestorica sa Plave zvijezde
Solidna prica, i ranije i sada...kada sam bio mali, uvek su mi se dobro kotirale price u kojima gledamo nekog od sporednih likova (u ovom slucaju Diging Bila).
K. Miki 4 - Miki protiv Magic facea
Ah, neuhvatljivo Cudesno lice! Odlicna prica...esseGesse i dalje u onoj svojoj razigranoj fazi. Ako se ne varam, bas ova epizoda je zastupljena u albumu sa slicicama.
Zagor Klasik 2 - Jack Mohikanac
Jako dobra prica o pozrtvovanju i idealizmu, koje se pretvara u (samo)ubilacko ludilo. Prava tragedija.
PSDZ 5.
Ponovo odlicne 2 price - prva pogotovo. Imali smo prilike da slicne zaplete gledamo mnogo puta u Bonelijevim stripovima, ali ovi deluju...premijerno.
Orlovi Rima 1 i 2
Solidno, iako bez vecih 'vau, sta je ovo?' momenata...sve je nekako ocigledno i ocekivano. Crtez i kolor - savrseni.
M. Almanah 257.
Boze dragi. Mislim da mi je poslednji procitani MA bio zapravo onaj koji je zaista i bio poslednji...uh. Kako je malo dovoljno, par vizuelnih senzacija, pa da ti se otvori citav svet slatkih secanja i nostalgije..."Diznijeve bebe" - da mi je neko to i pomenuo, gledao bih ga belo, ali cim sam video ono zaglavlje...vauuuu. "Stripovano-sifrovano"...eh uspomene...inace, simpaticne i zabavne pricice :) Imam jos par almanaha na cekanju, a potrudicu se da ih nabavim jos.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Sneaksie Thiefsie Ned 15 Jul 2012, 20:44

PCP

autor: Ashirogi Muto

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 2ztilic

Perfect Crime Party is about three elementary school children who decide to form a Perfect Crime Club, performing seamless acts of crime. At the beginning of the series, their crimes are simple as putting a dirty tray on the desk of a boy that already took returned his tray without being caught, or switching seemingly identical items. The plot follows the group's efforts to commit perfect crimes within their school.

Tajno društvo PGC grin
Ashirogi Muto ne moz d omane No
Sneaksie Thiefsie
Sneaksie Thiefsie
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 21.02.2011
Broj poruka : 306

https://www.youtube.com/user/MRirian

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Elesar Pet 20 Jul 2012, 06:19

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 O9e9ds

Scalped - samo da potvrdim da se radi o vanredno dobrom delu. Doterao do pretposlednje, majstorki vodjena prica, nekoliko glavnih linija koje se na kraju (eksplozivno) spajaju u fantasticnom miksu drevnih indijanskih mitova i obicaja i savremenog (getoiziranog) kriminogenog nacina zivota na koji su prinudjeni.
Crtez - da, mnogima se na prvu loptu nije dopao - ali je genijalan, i sa manirima pravog Umetnika.
Nista se nije sililo, taman je gde sta treba i epizoda koliko treba - lagodno se moze reci da mi je u top 20.
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Elesar Pet 20 Jul 2012, 06:34

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1gpwya

Blue estate - opet onaj Ruja na (privremenom) radu u Ameriki, s crtezom koji cas nervira cas odusevljava. Elem, simpatican amalgam svih mogucih elemenata krimica, noir sapunica i porodicnih drama mafioza. Ko tu koga, ko s kim, ko zbog cega, stalno ga upetljavaju, a vama nekako simpaticno i terate dalje. Propali detektiv koji juri glumicu b-filmova, a zenu mafioze, koji sa svojim ljubavnikom kuje plan kako da smakne velikog bosa ciji brat opet radi o glavi... o da, tu su svi Sopranosi, Spageti braca, Marloui, svi Kumovi, Skarfejsi, itd. koje ste odgledali...
Simpa zabava...

Bonus: odlicne naslovnice.

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 16knbwk
(glumica u prilogu)
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Elesar Pet 20 Jul 2012, 06:47

TWD 100 - samo da dopunim Mhejlovo misljenje, kome se nema sta prigovoriti: ovde se vidi recimo sva scenaristicka razlika izmedju Kirkmana i Arona, na primer, uzecu ga posto mi je jos sveze citanje Scalpeda. 24 strane imaju obojica. I dok Aron u njima vodi nekoliko paralelnih niti price i nekoliko glavnih likova, uz to imate 2-3 pikova, imate poetske momente i imate kontinuirani tempo, dotle Kirkman pocne lenjo, otaljava strane, gradi kulminaciju koja doseze vrhunac u samo jednoj sceni - koja je brutala brutalis - i onda opet opustanje...
Funkcionise kod oba, ne kazem nista, samo se ovako Kirkman cini kudikamo lenjivijim, ali ima neki dar da tera pricu lakonski. I tako nekako to funkcionise u TWD, sapunica-limunadica o neumrlima koji jasu nogavice, zna gde da udari i sokira, zna kako da napuni strane da se dovrsi broj... i naravno da moze tako da vozi do 200-te, 300-te price. Aron ce lepo reci sve sta ima u 60, i bogo moj, to ce se pamtiti.
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Силни Pet 20 Jul 2012, 18:58

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1127032-lobo_death_and_taxes_1_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1127035-lobo_death_and_taxes_2_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1127037-lobo_death_and_taxes_3_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1127038-lobo_death_and_taxes_4_medium

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 205558-19236-115327-1-lobo_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 205976-19236-115368-1-lobo_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 205977-19236-115369-1-lobo_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 205979-19236-115370-1-lobo_medium

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 102263-18357-107638-1-lobo-s-back_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 102535-18357-107704-1-lobo-s-back_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 102538-18357-107705-1-lobo-s-back_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 102541-18357-107706-1-lobo-s-back_medium

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1127011-lobo_unamerican_gladiators_01_00_fc__medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1127014-lobo_unamerican_gladiators_02_00_fc__medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1127017-lobo_unamerican_gladiators_03_00_fc__medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1127020-lobo_unamerican_gladiators_04_00_fc__medium

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1096152-lobo_unbound_1_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1096154-lobo_unbound_2_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1096155-lobo_unbound_3_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1096156-lobo_unbound_4_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1096157-lobo_unbound_5_medium Šta se čita ovih dana ? - Page 14 1096158-lobo_unbound_6_medium

Стандардно ненормални, смехотресни Лобо. Гледали га као сатиру (сурову и оштру, као његова кука) или пародију на све живо чега аутор може да се сети - функционише. Како год да баците овај стрип дочека се као његов главни лик - на ноге. Ја му не могу наћи замерку. Хорлијев цртеж изува.

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 2323354-www_mediumŠta se čita ovih dana ? - Page 14 2335840-journey_into_mystery_637_674x1024_mediumŠta se čita ovih dana ? - Page 14 2345519-prev_img_5_mediumŠta se čita ovih dana ? - Page 14 2358568-prev_img_3_mediumŠta se čita ovih dana ? - Page 14 2373242-prev_img_2_medium

Марвелов ничим изазван мини пређи-преко, од којег нисам очекивао ништа, а добио сјајних пет свешчица, које су ме заинтересовале и за, до сада успешно избегаване, Нове мутанте. Елем, Асгардијанци, после мало петљања од стране Мефиста и Локија, постају обични људи, Тор је рецимо ауто-механичар, прајслес. И све што се десило памте само Нови мутанти, и њихов комшија, који је ни мање ни више него Први херој. Онда се појављује и Бор, Одинов отац, и прегршт ликова из Асгарда, све пршти на све стране, дијалози занимљиви (не превише духовити, али умеју да изненаде), све у свему лагано штиво, лако за испратити чак и да немате апсолутно никакво предзнање.
Силни
Силни
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 19.02.2011
Broj poruka : 376

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Morrison Sub 21 Jul 2012, 06:25

Bred Beron
Procitao 17icu, koja cak ima i klifhenger*...ocekujem kraj serijala sa blagim nestrpljenjem izazvanim neizvesnoscu i jakim osecajem euforije sto je finis blizu.

*-koji bi istini za volju bio i jaci da mi vec ne znamo za ishod rata (zbog specijala, jel'te).

Zagor klasik 3 - Tajna sluzba
Osrednje. Solidna ideja. Jedna od onih prica koje su svakako mogle biti bolje realizovane. Ciko je imao par dobrih momenata (geg sa toljagom :)).
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty The Wormworld Saga

Počalji od Ultras Ned 22 Jul 2012, 08:55

Klikni na sliku i pročitaj strip _specool

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 WWS_ChapterCover_01 Šta se čita ovih dana ? - Page 14 WWS_ChapterCover_02 Šta se čita ovih dana ? - Page 14 WWS_ChapterCover_03

Uskoro i četvrti deo...
Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Sneaksie Thiefsie Pon 23 Jul 2012, 06:52

Guleum-ui nolae/Song of the Cloud

autor: Ho Rang

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 35iqhsh

These people have been living unhappy lives because they've never been able to do what they want.





Sneaksie Thiefsie
Sneaksie Thiefsie
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 21.02.2011
Broj poruka : 306

https://www.youtube.com/user/MRirian

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Imrahil Uto 24 Jul 2012, 05:02

Ultras ::Klikni na sliku i pročitaj strip _specool

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 WWS_ChapterCover_01 Šta se čita ovih dana ? - Page 14 WWS_ChapterCover_02 Šta se čita ovih dana ? - Page 14 WWS_ChapterCover_03

Uskoro i četvrti deo...

Pročitao, simpatično. Ali džabe sve, ako ide jedan broj od 20 stranica godišnje smile
Imrahil
Imrahil
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 02.03.2011
Broj poruka : 312

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Elesar Uto 24 Jul 2012, 07:43

DD - Obrazac A38

Napokon! jedna blesava, opicena prica, nesto sto odskace od leve strane koordinatnog sistema uspelih Dilanovih prica. Prenebregnuo sam cinjenicu da je scenarist autor Dzon Doa, i sa slascu sam primio tu tortu u lice, jer ovo je bas slatko napisana postavka o stvarima koje su naopako postavljene. Ima tu elemenata vise Dilanovih ranijih epizoda (Uzas beskonacnosti, Ukronija, Nekropolis...), a naravno, tu je i naslovna aluzija na Asteriksovu avanturu.
Sve je postavljeno iz jedne iscasene ali savrseno funkcionalne vizure - mozemo li sami sebi, ovakvi nikakvi kakvi smo, da pomognemo ili je neophodna "pomoc" sa strane? Da li smo savrseno nesavrseni, ili je neophodno da nestanu "strceci" kako bi ostali prosecno savrseni? Dva nivoa ima prica, mozete u obe da uzivate.
Dakle, kad Dilanu i okolnim ljudima pocnu da nestaju dragi ljudi i mesta, kao da nikad nisu ni postojali, on krece u potragu za odgovorima, a na kraju sam mora da odgovara kako bi izvukao zivu glavu i ostao sa pitanjem na pocetku.

Napokon, jedan normalan Dilan kakvog Dilan Dog zasluzuje. Ali, dokle?
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Mhejl Sre 25 Jul 2012, 02:10

Opet iz "Dnevnika čitanja stripova", jedna mala impresija. I ne, nisam otkrio "toplu vodu" sa ovim Fontovim radovima, većinu sam ranije čitao u "Stripoteci", ali sada sam sve odjednom degustirao:

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 24596_1277632277

Jedino što u ovoj zbirci kratkih priča potiče iz neke od izmaštanih "budućnosti" jeste tehnologija, koja otvara nova vrata i mogućnosti ljudskoj rasi - ali ruka koja vlada, um koji naređuje, ostaje isti, i opsesivnom determinisanošću bira zlo, opet i bez žaljenja. Nove, veće granice fizičkog postojanja, da, ali proklete istim konstantama zlehude ljudske prirode. Jako tužno - i ova knjiga, ako je želimo poštovati, zahtijeva ne kvazi-poetične apoteoze izlizanih fraza, već duboku zamišljenost i užasnutost nad zlom koje tako nemilosrdno profilira.

Priču "Zalihe" bih najradije štampao kao pamflet, ako treba na toalet-papiru, i dijelio svim narodima svijeta, na najblesavijim jezicima koji se zamisliti daju. Ko je čitao, shvatiće.

jednostavno, čisto savršenstvo forme kratke strip-priče, uz jednu od najbolje, najtačnije, najpreciznije izraženih poenti koje sam ikada vidio. Možda sam izjavio - "štampao bih je i dijelio u svakom kutku svijeta" - u žaru, usijane glave, ali i dalje mi se čini da nisam bio daleko od istine.

Zima i rat, dvije kosačice ljudskog roda. Bogata kancelarija proizvođača oružja, natrpana obiljem, hranom, uređajima, svime. Bogatstvo i bijeda, o svemu, o ljudskom mesu, o bolu istog, se odlučuje za Stolom; tu je i telefon, koji izražava snagu, prenosi njena naređenja, zahtijeva poštovanje. A svime dominira debela, masna glava, lišena svakog izraza koji povezujemo sa ljudskim. Izuzev, kako je Orvel napisao - trijumfa čovjeka koji gazi sve i svakog, i uživa u kriku pobijeđenog, zgrčenom licu u blatu. Glava broji, računa piše, podnose mu izvještaje, ali sve je to varka. Ništa nije bitno, osim hira proizvodnje i volje onoga koji vitla istom.

Teško, strašno teško je čitati datu priču. Ovo nije politika u stripu, od koje se malko previše "gnušamo", ovo je istina u stripu, aktuelno u strip, strip kao ravnopravan medij u prenošenju ljudskog uma i stanja na fizičko-stvaralački plan.
(Ovo sam čitao u "Stripoteci", ranije, i dohvatio sam se zbirke ponajviše radi ovoga. Inače, volim i ja "Ronera", sjajna stvar.)

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Kbot4i
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Mhejl Sre 25 Jul 2012, 02:12

Jedna moja naknadna govorancija o "Habibi", preuzeta sa teme o horoskopskim znakovima:

Ja nisam mogao da izdržim, naručio sam strip čim je, praktično, izašao. I nisam se pokajao, zaista, a vjeruj mi da bih ga prvi napljuvao da se radi o neosnovanom, prenaduvanom "hypeu", koliko god ga platio ili ne.

"Habibi" ne nudi neki novi, dosada nedosanjani koncept; malo dijela to i čini, osim u našim nerealnijim očekivanjima. U pitanju je, prije svega, ljubavna priča. Ili, još tačnije rečeno: priča o odnosu dvoje ljudi, koji se polako, ali odlučno mijenja kako "stripsko" vrijeme protiče, odslikavajući svaku od "životnih" faza. Zanimljiv odnos, nekonvencionalan u mnogo čemu, vrlo poetično oslikan, makar i ženska perspektiva blago preovladavala, nešto živopisnije/empatičnije predstavljena. Muškarac je taj koji se najviše mijenja, praktično stalno, linearnom linijom koju svi prolazimo, sve do tačke užasnog "skretanja", čije se posljedice, na psihološkom nivou barem, "zaliječe" tek pred kraj knjige. Neki dijelovi su nadrealniji, poetičniji; naracija često preskače neke događaje u "realnom" da bi ih prikazala na polju priča i mitova; to neprestano preplitanje, čas sinteza, čas borba, je jedna od odlika knjige. Mitovi su dati kao ilustracija, kristalizovana suština skiciranog dijela stvarnih dešavanja. Ipak, u drugom dijelu, glazura "grandioznog Istoka" popušta, i stvarnost preuzima primat, uporedo sa odrastanjem muškarca.

Nije sve savršeno, naravno. U duhu teme, reći ću da Tompson, horoskopska Djevica, ide korak predaleko u svojoj strasti za detaljem, za tačnošću, sveobuhvatnom; i mnogi fragmenti, koji bi nešto skladnije funkcionisali redukovani, se produžavaju, proširuju, pojašnjavaju verbalno i vizuelo, sve u svrsi što veće jasnoće, usmjeravanja prave metafore/poređenja/ilustracije na pravu pripovjedačku tačku. Stoga - mnogo teksta, strana, svega - ali ništa ne uspijeva da pomuti neke trenutke, prizore, postupke, ono najsnažnije i najvitalnije u dijelu, čega ipak ima, u obilju. Brod u pijesku, moru nepokretnog, vječito statičnog (aseksualnost djetinjstva), hedonizam haremskog svijeta (seksualnost potpuno odvojena od emocija), voda, tekućina, kao simbol života, pokretnog, snažnog (i muškog, stvaraoca života), intimni međuodnos riječi, to jest naziva i predmeta, ime kao odrednica, odrastanje, suočavanje sa stvarnošću, neki momenti užasno snažne i uvjerljive psihološke drame, suptilno stapanje svega, ta velika sinteza - mitova, religija, stvarnosti, želja, uma, ljudskog... ali ne u neku nepojmljivu, metafizičku konstrukciju u visini; ne, u ono ljudsko, tako obično, a tako duboko, ukorijenjeno, zajedničko svima nama.

Jedva čekam da čujem reakcije ostatka domaće publike. [hmm2]
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Mhejl Sre 25 Jul 2012, 02:16

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 News281-megalexT3%28couv%29

"Megalex" silno varira u kvalitetu. Kao što si već rekao, prvi album je sjajna manja cjelina - kontrast koji izvire iz ideja Hodorosvkog i neobičnog crteža upućuje i na najveće izazove i strahove današnjice; distopija koja se tu skicira je jedan od najgorih i najzaokruženijih totaliteta ikada viđenih, na šta se i vizuelno upućuje: ogromni blokovi metalne boje, nizovi jednodušnih redova pred-programiranog mesa, represija, gušenje, perverzno zadovoljstvo klasa u mentalnom i fizičkom uništavanju nižih, preneseno i na fizički nivo "koncentratom bola"... i povremeni bljeskovi življih boja/pojava, pojedinca koji stoji nemoćan u srcu Zvijeri i pokušava da pobjegne, ta čestica života, dragocjenog i nepredvidljivog, u uređenom kvazi-raju isplaniranih dana i sudbina, zelenilo koje izbija iz afalta, id, željan života, koji se buni i sebično bori, poričući sva pravila i inhibicije... Borba protiv biološko-društvenog, monstruoznog poretka, jeste beznadežna (mada sama po sebi vrijedna vođenja, čak i kao ugušeni krik razuma) i mnogo dublja od bilo kakvih primarno političkih paralela - ne, bojišnica je um pojedinca, a društvo "Megalexa" je plan-varka u psihi Vladara, održavaoca poretka i klasa.

Društvo "Megalexa", iako ne toliko originalno kao ideja, jeste vrlo brutalno i vješto predstavljeno. Ono je za mene, u većini aspekata, najgori mogući ishod našeg razvoja i puta - pobjeda tehnologije, ali samo prividna, jer ju je vladajuća klasa dovela do sredstava koja su im bila neophodna za savršeno totalitarno društvo i zaustavila, obarajući "lokomotivu povijesti", to jest nezavisno, napredno, mijenjajuće djelovanje ljudske rase koje i čini "istoriju" kao zbir akcija; zatim, raskidanje biološkog jedinstva ljudske rase u cilju što efikasnije stratifikacije, stvaranje klasa kao nepromjenljivih, "neophodnih" kategorija i na samom materijalnom, fiziološkom nivou, potpuno "okoštavanje" svih dijelova društva u jednom definisani oblik, smrt (to jest, ograničeni životni vijek) kao neizbježna konstanta, "nužnost" koja održava poredak na nogama...

Mislim da "Megalex", ili barem određeni elementi istog, može biti realizovan u nekoj od (itekako) stvarnih budućnosti.

Da, taj prvi album je među najboljim stvarima koje sam čitao, ali druga dva osjetno padaju. Mada, kraj je sjajan - i pri tom zaista mislim na sami kraj, poslednje dvije-tri stranice, u kojima "ludi" Hodorovski završava serijal suštinskim preokretom, izbjegavajući jednostranost, naivnost i klišeiziranost završnica većine priča pobuna protiv sistema.
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Elesar Sre 25 Jul 2012, 04:43

Mene Megalex tek ceka, videcemo
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Morrison Sre 25 Jul 2012, 06:20

Plast i Ocnjaci 10.
Sto je govorila moja pokojna baba nakon odgledane poslednje epizode neke latino sapunice: "Bas se lepo zavrsilo!" happy
Kompletiran je jedan sjajan serijal, koji ce uvek imati vredno mesto u mojoj kolekciji...samo da nadjem malko para, pa sledi koricenje, a onda - novo citanje, natenane. approve


Poslednji izmenio Morrison dana Čet 26 Jul 2012, 22:54, izmenjeno ukupno 1 puta
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Mhejl Čet 26 Jul 2012, 08:13

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 20482

Završio "Ragemoor", sjajan mini-serijal od četiri broja. Izvrstan horor, jeziva mješavina različitih primjesa: konvencionalne ideje ukletog zamka, bizarnog organskog horora (Korben, ah, briljira), neke vrste moralne drame glavnog junaka, nosioca želje za slobodnom voljom u strogo determinisanom svijetu po slici užasa, sukoba živog i neorganskog, lovkraftijanskih čudovišta i snoviđenja... ali sve sjajno funkcioniše, jer - Korben je to, i podiže priču na potpuno novi nivo, ogromnom snagom, izražajnošću, atmosferičnošću... Stvarno, jedan od najboljih crtača ikada, pogotovo kada uzmemo u obzir da je ovo crtao sa nekih sedamdesetak godina (serijal je završen prošlog mjeseca). Vizuelno, silan i jako upečatljiv strip. Priča... jednostavno nije toliko bitna, koliko sama forma, ali može da prođe. Kao produžena verzija jedne od "Creepy" epizoda, ne tako snažne završne poente/obrta, ali sa mnogo malih biserčića na putu do iste.

U poređenju sa razblaženim, kilavim, slabašnim hororima kakvim svijet stripova danas svjedoči, Olimp, mark my words. Ipak, sitničavci koji se pokoravaju uniformnim zahtijevima za "dobru priču" - strogo logički tok radnje, likovi "sa kojima saosjećaju", "ozbiljne teme", "hiper-realističan crtež" i slično - neka ostanu na svojoj strani linije konformističkog strip-ukusa, a mi ćemo čitati i uživati u ovakvim dijelima, bez imalo krivice, ponosito. Ne trebaju nam hladni komandosi lijeve sfere mozga.
(Isprovociran nekim Amerom koji se žalio da je priča "bizarna" i "naprosto smiješna"...)

Jedva čekam "Jezovnik". Uh, ali toliko drugih naslova bi takođe trebalo izbaciti - "Bloodstar", "Den", "Svijet mutanata", ovo...
Mhejl
Mhejl
Ističe se
Ističe se

Datum upisa : 09.02.2011
Broj poruka : 254

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od manhunter Čet 26 Jul 2012, 08:17

Krenuo sam sa AF od prvog broja. Fino ide uz ove letnje dane. yes
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Ultras Čet 26 Jul 2012, 08:36

Za (nas) matorije, velika preporuka za Crveni alarm yes

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 TN_ORKA_26
Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Šta se čita ovih dana ? - Page 14 Empty Re: Šta se čita ovih dana ?

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 14 od 29 Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu