forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DILAN DOG, razgovori o pricama;

+12
Kapetanovo lice
Gil-galad
VLADA 96
drakulloni
dessa
Rogan
Woolf
ducko
Ultras
Lord Vader89
manhunter
Morrison
16 posters

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 03 Apr 2011, 06:50

Evo jedne teme o omiljenom nam Istrazivacu kosmara.
Ideja je da retroaktivno prodiskutujemo o pojedinim epizodama koje cu ja kao autor topika predstavljati u vidu pogleda preko ramena, popularnog 'osvrta'. wink
Verovatno ce biti predstavljana jedna tema/prica/diskusija nedeljno...postavljena bas nedeljom.
Bice epizoda iz svih edicija.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 03 Apr 2011, 06:59

"Seme ludila"
Scenario: Paola Barbato
Crtez: Luidji Pikato
Naslovnica: Andjelo Stano

DILAN DOG, razgovori o pricama; Dyl0175

Ukratko: Dilan prisustvuje zverskom mucenju i ubistvu svoje aktuelne dragane Amber. Dozivljena trauma ga baca u ocajanje i letargiju, iz koje ga cupa niko drugi do Amberin duh, motivisuci ga da pronadje narucioca nedela - sok rokera krvavog Mareja. No, kako obicno biva, nista nije onako kako izgleda...

Sesta epizoda u redovnoj seriji za talentovanu spisateljicu Paolu Barbato. Ono sto i inace karakterise njen nacin pripovedanja, izrazeno je i u ovoj prici: naracija i razvijanje price su besprekorni, saradnja sa crtacem izvanredna.

Veoma upecatljiv pocetak: zestoka fizicka i emocionalna trauma kojoj je Dilan izlozen, prikazana je veoma sugestivno - bol i patnja su stvarni, liseni bilo kakve patetike, izazivajuci saosecanje kod citaoca.

Jedan od omiljenih lajtmotiva serijala je i ovde prisutan - kritika savremenog nacina zivljenja, ovoga puta uperena u industriju zabave.


"Tekstovi puni nasilja, zaglusna glazba i vjecna poruka - sve je dopusteno."


Brzi, adrenalinski zivotni ritam umesto nevine i opustajuce razbibrige namece sve ekstremnije vidove sou biznisa. Sve suroviji rialiti programi, brutalni kvizovi, video igre i nadmetanja svake vrste se postavljaju kao resenje za najveci od svih problema - dosadu.

Modernom coveku je odavno prestalo biti dovoljno da poseduje posao, brak i decu, krov nad glavom, hranu i pice po izboru, tehnicka pomagala, umetnost, sport, hobije...Razlicitost po svaku cenu postaje vrhunska ambicija i imperativ pojedinca. Posto je Bog proglasen mrtvim, njegovo radno mesto je zatvoreno. Moral ustupa mesto eskalaciji rusenja svih tabua, a "sve je dopusteno" jedini zakon.

Tako u ovoj epizodi imamo umesto kolekcije horor ili triler filmova - 'smrt na video traci', dijabolicni "snuff" zanr. Rok balade zamenjuje frontmen koji vice: "The world is a slaughter house, and i'm the devil's butcher, baby!", a tinejdzerku koja lepi postere pop idola - manipulativni psihopata kojem ljudski zivoti ne znace nista.

U vezi eventualnih nedostataka - nije tesko prihvatiti sustinu Dilanovog poremecaja, medjutim isti traje i po otkrivanju istine. doduse, to je odlicno posluzilo kao slagvort za sam finis price, koji je uprkos izostanku vecih uzbudjenja na poslednjoj stranici, prilicno efektan. Takodje, sinjori Paoli se cesto (opravdano) zamera guranje Gruca u stranu, ali bih izdvojio jednu malenu scenu: u svega par nenametljivih kadrova imamo situaciju u kojoj Dilan vidi topao caj koji mu je pomocnik ostavio. Prisnost i povezanost su sjajno predstavljeni, iako nije bilo interakcije.

Sve u svemu, dobra, snazna i angazovana prica. Paola Barbato se potvrdjuje kao odlican autor, a tandem sa Pikatom ce doneti jos mnogo toga dobrog, pa i jedan od nastavaka ove price wink
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od manhunter Pon 04 Apr 2011, 05:58

E baš si me našao...
Taman rekoh da se ubacim u neku diskusiju o DD, kad ovo nisam ni čitao. Isuse
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Čet 07 Apr 2011, 05:40

Don't beat yourself up. smile
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Lord Vader89 Sub 09 Apr 2011, 05:29

Je li, frontmenu sastava The Doors, ovaj Dilan nije izasao u nas? :/
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Sub 09 Apr 2011, 05:38

Kako ne, samo prvo ga kupis u DW, pa tek onda izadjes sa njim. :)

Ludens ga je objavio.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Lord Vader89 Sub 09 Apr 2011, 05:41

pa ne znam, pitam zato :( vidim, nisi stavio domacu naslovnu, pa zato happy :P

nego, ebi ga, ne kupujem Ludens.... :(

imas li u pripremi neke od prvih 10-15 VC, da mogu da kazem koju rec? bounce
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Sub 09 Apr 2011, 05:43

Sledeci je "Kuca duhova", VC...3, cini mi se.

Edit:
Ipak 2.


Poslednji izmenio Morrison dana Ned 10 Apr 2011, 00:46, izmenjeno ukupno 1 puta
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 10 Apr 2011, 00:45

"Kuca duhova"
Scenario: Paskvale Rudju
Crtez: Danijele Biljardo
Naslovnica: Andjelo Stano

DILAN DOG, razgovori o pricama; Dyl_211

Ukratko: Faca na visokom polozaju angazuje Dilana da istrazi neobicno ponasanje svoga sina Volta, saljuci ga u njegov dom/dvorac koji navodno opsedaju duhovi. Doga docekuje upecatljivi batler...


"Jedna sasvim obicna prica", prilicno kliseizirana epizoda.
Tu je mladi, dokoni bogatas - ugledni dzetseter otmenog porekla u javnosti, sadisticki sajko kiler u privatnosti. Tu je i tipicni snobizam engleskog visokog drustva, zatim strogo i gotovo militantno ustrojstvo osoblja dvorca, a sve pod kontrolom batlera Edgara (koji, pak, nije ubica - eto jednog neiskoriscenog klisea :)) koji ce uciniti sve ne bi li opravdao visoka ocekivanja svog gazde kao i standarde sopstvenog poziva.


"I tako, sada znate ko sam ja: Edgar T. Brenson, stari batler u kuci mladog gospodina Volta..."


Realno, glavni lik pripovetke.
'Sluga koji cini sve za svog gospodara', i koji to shvata bolno bukvalno: uklanja leseve, cisteci krvave tragove svog gose. Volt i Edgar su apsolutno neophodni jedan drugome. Voltu je potreban neko ko ce bespogovorno pomesti dokaze njegovih nedela, dok je Edgaru neophodno da ispunjava sve krvave kaprice svog mladog sefa, smatrajuci to svojom duznoscu, pa i delom licne diskrecije, casti i poslovne etike.

Mlada sobarica/wannabe spijunka Endzi nema neku preterano vaznu ulogu, osim naravno sto povezuje neke niti radnje na relaciji Voltov otac-Dilan-Volt-Edgar, jos jedna tipicna DD devojka meseca, pa cak i manje od toga.

Duhovi upokojenih devojaka (koje btw. Edgar efikasno uklanja svojim 'starinskim receptima wink) su tu da citaoca na vreme upozore sta se tu u stvari desava, a medju njima je od kljucne vaznosti i jedna muska utvara - kako ce se kasnije ispostaviti skriveni ili odbaceni deo ubicine licnosti.

"Drugi Volt" tako predstavlja savest, koja je usled preovladjujuce psihopatske prirode vlasnika bila van tela. Po povratku u isto, suocavanje sa stvarnoscu sopstvene monstruoznosti prouzrukuje suicid.
Taj proces je, mozda, ubrzala taze Edgarova smrt, jer je njome nestao covek koji je Voltu davao sigurnost i privid normalnosti.
Na kraju, Rudju nam (mozda i zbog oskudice prostora :)) ne otkriva zasto je Volt to sto jeste - ne nudi nam nikakvo (makar i uvrnuto) psiholosko opravdanje njegovih zlocina.

Scenario koji vas svakako nece ostaviti bez daha, ali koji vredi procitati.

I za kraj, ne zaboravimo (moze nam koristiti):
"Da biste uklonili mrlje od tresnje postoji jedan starinski metod: treba utrljati zreli paradajz, i onda isprati sve kao i obicno..." smile

Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Ultras Ned 10 Apr 2011, 01:18

Morrison ::
Scenario koji vas svakako nece ostaviti bez daha, ali koji vredi procitati.

Upravo tako twisted evil

Dobra priča ali kao što kažeš:
Morrison ::Na kraju, Rudju nam (mozda i zbog oskudice prostora :)) ne otkriva zasto je Volt to sto jeste - ne nudi nam nikakvo (makar i uvrnuto) psiholosko opravdanje njegovih zlocina.
Meni veoma intrigantna priča do pred kraj kada sam u čitanju zastao i pomislio: "sada je jasno da sve ovo ne može valjano da se završi" .
I stvarno je tako, Ruđu je sve nabudzio do usijanja i bilo je jasno da ventila nema i cela stvar može nekontrolisano pući cherry
Ipak, biću pošten i reći da kraj nije toliko bezvezan.
Biljardov crtež u ovoj epizodi mi se sve više dopada, do sada sam priču pročitao 3-4 puta i svaki put sam bio sve više "u priči" baš zbog crteža.
Batlerov govor je hail
Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 10 Apr 2011, 01:24

Na prvo citanje mi je bila OK, zatim kod drugog, posle nekog vremena, sam pomislio da iz ovoga ne moze da se izvuce mnogo toga za napisati.
Onda sam je procitao jos par puta zainativsi se i ,...:) ipak prelazna ocena za ovu pricu.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Lord Vader89 Sre 13 Apr 2011, 22:24

hahahaha, ako ti je trebalo nekoliko citanja da nadjes materijala za citanje, onda se namece zakljucak da je epizoda ili ultragenijalna, ili kolosalno glupa happy hehhe

meni je bila prilicno OK prica, pitka, zanimljiva, dopala mi se ta ideja o dekadenciji aristokratije....
no, bila prica dobra ili losa, moram da priznam da je lik batlera izuzetno zanimljiv, on mi je zapravo nosio celu pricu!

videcu da ovih dana ponovo overim epizodu, posto sam je citao pre ihaaa, pa da vidim da li mogu da izvucem jos nesto za pisanje tongue
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 17 Apr 2011, 02:25

"Kanal 666"
Scenario: Ticijano Sklavi
Crtez: Masimo Ambrozini
Naslovnica: Klaudio Vila

DILAN DOG, razgovori o pricama; Dyl0015

Ukratko: Breaking news! Voditelj informativnog programa stavlja sebi cev u usta pred milionskim auditorijumom, tinejdzerka se nakon debija u reklami sluzi ziletom u pogresne svrhe a filmska zvezda postaje padalica...doduse, ne sa neba vec sa vrha zgrade. London plavi talas bizarnih samoubistava cija je jedina zajednicka nit televizija. Stay tuned...

Ovaj scenario iz, tada jos uvek pocetnog, perioda serijala nam kroz prizmu tajanstvenog eksperimenta neimenovanih mocnika donosi jasnu kritiku stetnosti negativnog uticaja tada (i sada?) najmocnijeg mas-medija danasnjice, kao i za ovaj strip popularno poigravanje sa smislom zivota i sudbom kletom kojoj se ne moze uteci.

"Zivot je pakao, televizija je raj".

Zaglupljujuci uticaj malog ekrana TV prijemnika se ovde predstavlja na razne nacine, kroz monolog gorepomenutog Tv voditelja (laka mu zemlja), kroz zatupelu ravnodusnost oca i majke prema cerkinim problemima, kao i prolaznosti/varljivosti glumacke slave, itd...

Uocljive su paralele izmedju ove price i DD 5 - Ubice.
I ovde imamo kontrolisani talas nasilja u eksperimentalne svrhe potcinjavanja masa. I, poput 'Ubica', vrlo krvava epizoda. Zlatna vremena politicke nekorektnosti, kada se zbog toboznje brige o mladima nije gubila upecatljiva poruka stripa.

"ON je novi mesija, odvesce nas u obecani kanal"
"ON je put, istina i zivot i nicega nam nece nedostajati u njegovim programima"
"Zbogom ljudi, ja idem u raj, moja antena je usmerena ka nebu"
"ON! Onaj koji stoji gore na nebu, i koji nas vidi i vlada svojom svetom televizijom"

Na prvi pogled, podsmevanje religiji poredjenjem sa prizemnim zemaljskim vrednostima.
I jeste, ali je istovremeno i kritika izopacenja religijskih poruka od strane coveka.

Veoma zanimljiv je sam kraj: eksperimentu presudjuju mrtvi, njegove zrtve, pritiskom na Off dugme daljinca.
Da li je to ipak tracak optimizma i poruka da nikad nije kasno da shvatimo da nista nije zapisano, i da smo mi ti koji kontrolisemo sopstveni zivot - cak i kada se to cini nemogucim?

Dodao bih i da je jedino kod Tica moguce da Gruco bude tako stvaran i...humanizovan, a da pritom ne izadje iz svog 'charactera' vecitog spadala.

We'll be back after these messages...

DILAN DOG, razgovori o pricama; Images?q=tbn:ANd9GcQIGMkntXame5E9io04Ye7_8ADfjibJZA1Ti1qY7XkgAylzC4K4
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od ducko Ned 17 Apr 2011, 23:08

@ Morison, nastavi sa ovim recenzijama, pravi si covek za to
ducko
ducko
Početnik
Početnik

Datum upisa : 06.04.2011
Broj poruka : 3

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Pon 18 Apr 2011, 08:22

ducko ::@ Morison, nastavi sa ovim recenzijama, pravi si covek za to

Hvala i dobrodosao!
Nadam se da ces, kao iskusni Dilanovac, dati svoj doprinos. :)
A ako ti je gorenapisano zalicilo na pritisak da ucestvujes na temi, to je zbog toga sto i jeste. wink
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Woolf Pon 18 Apr 2011, 12:19

Bravo Morrisone za temu a posebno za recenzije , svaka čast.
Ja se priključujem sa zakašnjenjem. Isuse
Ali evo ukratko ;

Seme Ludila
Priča je počela i tekla u onom pravcu koji sam i očekivao , ali se posle okrenula 360.Mislim tu na Dylanovu ljubav.Od početka sam bio ubeđen da će ovo biti jedna tužna ljubavna priča , što možda i jeste ako gledamo sa Dylanove strane.
Jedna od solidnih , boljih priča Barbatice , ali naravno ume ona i bolje.
Picattov ovaj kasniji stil , takoreći alternativniji mi se u početku i nije preterano sviđao , ali sada mi je možda čak i bolji.

Kuća Duhova
Interesantna priča , ali već viđeno više puta.Ruju opet solidan ništa specijalno ali nije nezanimljiv.
Crtež ok , mada mi je malo nedorečen.
Ovde bi mogao da zamislim Roija.Naravno batler vadi stvar, ubedljivo najjači lik u epizodi.

Kanal 666
Odavno ga nisam čitao red bi bio obnoviti gradivo.
Ove početne epizode Dylana su mi sve omiljene.Sclavi u ono vreme u punoj formi, Ambrosini odličan , mada se kasnije još popravio i doveo svoj crtež na viši nivo.

Morrisone još jednom svaka čast , obožavam ovo čitati. hail hail hail
Woolf
Woolf
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 11.02.2011
Broj poruka : 396

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Uto 19 Apr 2011, 04:55

Hvala WOOLFb, na komentarima pre svega, a i na pohvalama. :)
Slazem se u vezi Pikata, dugo mi je trebalo da se naviknem na novi stil, a kao sto kazes - sada mi je on i bolji.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Sub 23 Apr 2011, 03:52

"Strava iz nekog drugog kad"
Scenario: Ticijano Sklavi
Crtez: Atilio Mikeluci
Naslovnica: Klaudio Vila

DILAN DOG, razgovori o pricama; Sp_dyl0002

Ukratko: Umesto uobicajenog uvoda, rekao bih koju o konceptu ove epizode. Kada se 1988. ovaj Specijal pojavio na kioscima, strip 'Dilan Dog', jos uvek relativno svez i neobican, je lagano dostizao sopstveni vrhunac, gledano i kroz popularnost i kroz tiraze i kroz kvalitet prica. U tom trenutku je delovalo da ce ova edicija nastaviti da gaji omnibus karakter zapocet u 'Klubu strave' - niz kratkih prica povezanih kicmom radnje. To se ipak nije dogodilo, nazalost - jer se ovakav nacin pripovedanja pokazao izuzetno dobrim; na srecu - jer ovako jasan koncept nije stigao da bude iskvaren nedostatkom dobrih ideja. Istini za volju, u ovoj sjajnoj ediciji je ipak objavljeno jos par scenarija sa slicnim karakteristikama - 'Snovi', 'Lavirinti straha' pa i 'Izbor'.


Na samom pocetku imamo cudnovatu palatu/svemirski brod/planetoid koji nam dolazi iz ko zna kojih dubina galaksije prevozeci 2 zanimljiva putnika - njegovu visost "kosmicku anomaliju" i slugu Azazela (Anselmo u dnevnikovom prevodu).

Kroz tok stripa, citaocu se sugerise da je doticna persona zapravo nepoznato bozanstvo, kreator kosmosa, dokoni i razmazeni svedrzitelj koji besciljno luta svojim delom ne izrazavajuci preteranu brigu za malu plavu planetu na svom putu (koju bi verovatno i zaobisao da mu nije toliko dosadno).
Azazel cak preporucuje unistenje, puke zabave radi. ocita poruka da je covek u apsolutnoj nemilosti onoga sto ga je stvorilo, bez obzira da li je u pitanju Bog ili Bogovi, sudbina ili puki slucaj
Jos jedna od sklavijevskih zaoka upucenih religiji, koja propoveda ljubav tvorca prema tvorevini. Ovde, naprotiv, imamo potpunu ravnodusnost.
Takodje, na samom kraju nam se kroz monolog 'Njegove besramnosti' sugerise da je cak i bozanstvo uzrocno/posledicno povezano sa svemirom - njegovom smrcu nestala bi i vasiona, ali cak ni Bog ne moze spreciti da na kraju ostane "samo radijacija...a onda vise nista".

I tako se 'nasa dva junaka' zabavljaju posmatrajuci zivotnu pricu nasumice odabranog homo sapiensa, Stivena Mejza, dok posebnu paznju "njegove gadosti" privlaci slucajni prolaznik - izvesni Dilan Dog ...

"Glas"
Razgovor coveka sa samim sobom, diskusija izmedju svesnog i nesvesnog, polemika 'malog coveka'/cinovnika sa prigusenim sopstvom koje trazi vecite odgovore: Ko? Gde? Zasto?...Greska u sistemu?

"Povratak iz mrtvih"
Pravi pravcati krimic. Dilan i Blok smestaju igru zajednickom poznaniku Arturu Krelu sumnjajuci u njegovu umesanost u smrt supruge.
To se pokazuje tacnim jer Artur, pritisnut ludilom, grizom savesti i osecajem krivice priznaje zlodelo.

"Noc u kuci duhova"
Sjajna prica, nazalost malkice iskvarena prevodom. Naime, identitet i pol naratora bi trebalo da ostanu neodredjeni do poslednjih par slicica, cime bi obrt bio odgovarajuci.
Kakogod, bezimena devojka u dalekoj buducnosti "vidi" Dilana, koji nije cak ni 'duh u ukletoj kuci' vec samo sanak (kosmar) pusti...

"Zombi"
Tres horor sa klasicnim mesanjem stvarnosti i fikcije, so Sclavi :)
"I am legend" smek.

"Pun mesec"
Covek koji oseca krivicu zbog napustanja supruge u smrtnoj opasnosti, pokusava da olaksa sebi tako sto provodi noc na groblju iscekujuci kaznu za svoj kukavicluk...mada, tesko da je ocekivao ono sto ce mu se dogoditi :)

"Savez s vragom"
Zlo se ne krije uvek iza monstruoznog izgleda i/ili demonskih obreda vec, pre svega, u samom coveku.
Zabavna paralela izmedju djavolje rabote i osiguravajuceg drustva.

"Gor"
Kroz prizmu potresne price o degenerisanom decaku salje nam se poruka o razlicitima, neprilagodjenima...frikovima i njihovoj covecnosti. Vrlo eksploatisana tema u serijalu.
Trenutak kada Gor misli da je pronasao sebi slicne i kada izgovara: "Ali sada kad Gor normalan...mama, tata...ne dajte im da pate, nemojte im reci da su oni cudovista" mi je jedan od najpotresnijih uopste. Kome 'meteorit nije upao u oko' taj nema ni srca ni duse.

"Kraj?"
Citat umesto komentara:
Za nekoliko milijardi godina, svemir ce se mozda prestati siriti...skupice se u sebe sve do novog pocetnog praska.
A mozda ne...mozda ce se galaksije nastaviti udaljavati jedna od druge. Nece se vise stvarati nove zvezde, a one stare ce se -jedna po jedna- gasiti...
Molekuli svakog tela takodje ce se udaljiti jedan od drugog i tako ce predstavljati delice atoma. Protoni ce propasti u gama-zrake, a pozitroni koji ce se neutralizovati s elektronima, pretvorice se u nove gama-zrake.
Na kraju ce ostati samo radijacija koju niko nece moci uhvatiti, sve slabija i slabija...a onda vise nista


Briljantna prica, a nacin pripovedanja i sjajni humor jasno odvajaju Sklavijevu vrcavost od npr. Kjaverotijeve banalnosti pri obradi slicnih tema.

Ovo je jedina DD epizoda koju crta A. Mikeluci. Njegov rad je uglavnom pobrao negativne kritike, pa i meni je ovo dugo bio najlosije nacrtani Dilan.
However, ipak ima i odlicnih vinjeta, Dilanovski grotesknih.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 01 Maj 2011, 05:15

Groucho

DILAN DOG, razgovori o pricama; Sb_dyl0007 DILAN DOG, razgovori o pricama; Ddsb19

Ukratko: U SBE vrlo popularni trend objavljivanja spin-off prica sporednih junaka u okviru edicije specijal nije mimoisao ni Dilana Doga. Objavljeno je ukupno 8 prica o najluckastijem pomocniku svih vremena (majordomu! - prim. lorda Velsa) i to u okviru specijala: 6,7, 8, 9, 10, 11, 12 i 13.

Misteriozna stvar koja zivi iza frizidera
Scenario: Ticijano Sklavi
Crtez: Luidji Pikato
Da budem iskren, sem kritike politickog konzervativizma, nisam puno toga razumeo - "nulu, ne bas celu nulu, ali deo nule" wink

Horrorpoppin'
Scenario: Ticijano Sklavi
Crtez: Luidji Pikato
Daleko najbolja i najduhovitija prica, meni barem. Briljantni Ticijanov fristajl!
Kupilo me je na samom startu ono: 'autori se srame potpisati ovu stvar'. happy
Prica podeljena na delove i poglavlja! Prolog na osmoj strani! Cetvrti deo nakon prvog! Epilog na sredini, i jos mnooogo toga. Upoplavi zajebancije i jedna ozbiljna Grucova recenica: Osim toga, kakav mi je to zivot? Strip u kojem glavnu ulogu ima neko drugi.

Covek sa polucilindrom
Scenario: Klaudio Kjaveroti
Crtez: Luidji Pikato
Kjavijev omaz Reneu Magriju, slikaru nadrealisti. Onako...kanda nadrealno.

Ne urlajte na ta vrata
Scenario: Luidji Minjako
Crtez: Luidji Pikato
Minjako nam nabraja svoje horor uzore. Nelose.
Na kraju, ispred vrata stoje pokojne rok legende, a nigde frontmena Doorsa (ziv je Dzim, umro nije wink).

Za kim zvona zvone
Scenario: Klaudio Kjaveroti
Crtez: Luidji Pikato
Duhovi koji to nisu, i ljudi koji takodje to nisu.
Dobro napisano, zabavno cak. Na kraju je tu i neocekivani obrt koji se iznenada pojavljuje i resava stvar...a da, i Legz.

Ljubavna prica
Scenario: Paskvale Rudju
Crtez: Luidji Pikato
Gruco ce zarad resavanja slucaja postati (potpuno neverovatno) batler!
Bracna parodija, nista posebno.

Vitez (ne)srece
Scenario: Paola Barbato
Crtez: Luidji Pikato
Prvi objavljeni scenario sinjore Barbato.
Kaljostro, Vels, vostani covek, dr. Hiks, Hamlin, Kileks...jos samo mama i tata fale.
Po kolicini teksta u oblacicima, podseca na prvenac u redovnoj seriji wink

Kad jaganjci zapevaju
Scenario: Tito Faraci
Crtez: Luidji Pikato
Vrlo zabavna zamena teza, jedan od boljih - ma vicesampion.
Pregrst dobrog humora (e!).
Gruca, naseg omiljenog istrazivaca kosmara, u rasturanju galije ometa inspektor Dzenkins, trazeci pomoc u resavanju slucaja ozloglasene serijske ljubavnice...


Mozda nepotreban eksperiment, ali 'Gruco specijali' su zgodno stivo za razbibrigu u svakom slucaju.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od manhunter Ned 01 Maj 2011, 05:21

Ja sam poznat da sam kontraš embarassed , pa zašto bi to sad bilo drugačije?

Meni se ove priče i pričice sa Grouchom ni najmanje ne sviđaju. scratch
manhunter
manhunter
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 20.12.2010
Broj poruka : 1318

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 01 Maj 2011, 05:38

Realno, uglavnom su bezvezni, ali sam hteo da ih malo izreklamiram. :b
'Horrorpoppin' i 'Jaganjci...' su mi super, bez sale. wink
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Rogan Ned 01 Maj 2011, 11:50

Evo, ja chu onda biti kontrash - neizmerno sam uzhivao u njima, josh otkako sam ih prvi put video na letovanju u Hrvatskoj pre nekih 5-6 godina. Puno apsurdizma, uz sjajan pogled "iza zavese", koji pokazuje koliko su DyD scenaristi upoznati sa samim mehanizmima pravljenja zapleta. Pikatov crtezh je sjajan i oslikava koliko se zabavlja crtajuchi ove priche.
Rogan
Rogan
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 06.01.2011
Broj poruka : 387

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 08 Maj 2011, 00:41

Rogan ::Evo, ja chu onda biti kontrash - neizmerno sam uzhivao u njima, josh otkako sam ih prvi put video na letovanju u Hrvatskoj pre nekih 5-6 godina. Puno apsurdizma, uz sjajan pogled "iza zavese", koji pokazuje koliko su DyD scenaristi upoznati sa samim mehanizmima pravljenja zapleta. Pikatov crtezh je sjajan i oslikava koliko se zabavlja crtajuchi ove priche.

yes
Well spoken.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 08 Maj 2011, 01:11

"Misterija Temze"
Scenario: Klaudio Kjaveroti
Crtez: Korado Roi
Naslovnica: Andjelo Stano

DILAN DOG, razgovori o pricama; Dyl0049

Ukratko: Maglovita londonska noc nije sprecila cetvoro prijatelja da potraze razonodu u vidu plovidbe Temzom. Ali, i najbolji planovi se cesto izjalove, te se samo 1 ziv vraca na obalu - Piter Hamilton. Ostale je masakrirao:
a) Piter himself, u nastupu ludila;
b) raspevani zombi sa mesarskom kukom;
Hamilton senior angazuje Dilana da dokaze sinovljevu nevinost.


Tada taze scenarista, mladi i perspektivni Klaudio Kjaveroti nam na pocetku svoje 'kad porastem bicu Sklavi' faze donosi pravu splatter horor pricu, u maniru kultnih tres filmova strave i uzasa B produkcije.
U pocetku, Dog se ziv polomi da dokaze neduznost klijentovog sina, a na ruku mu ide to sto se zlocini nastavljaju po istom obrascu uprkos tome sto je jedini osumnjiceni u zatvoru. U oci upada njegova pocetna skepsa prema prici starog Hamiltona - detalj koji ce se cesto ponavljati kroz serijal - Dilan je veliki skeptik uprkos svemu sto mu se desava.

"Prica o coveku bez proslosti"

Kljucni detalj ove price se desava negde na sredini stripa: Dilan 'potpuno slucajno' natrcava na starijeg coveka koji mu pripoveda o nesmirenoj dusi Bazila Vosena koji je pre 100 godina nevino pogubljen i koji je iz nekog razloga bas sad resio da se vrne.
Tu je i caka: starac koji ovo prica Dilanu je Sajmon, decak koji je Bazilu podmetnuo ubistvo. Tu imamo visestruki paradoks - Sajmon sve ove dogadjaje sanja 100 godina ranije i u snu prevazilazeci granice vremena i prostora na neki nacin se iskupljuje, jer nam govori da je on kriv za Bazilovu smrt (kao i za smrt njegovih 'zrtava'). To mu je i poslednje sto ce uciniti, jer ce ga iste noci, noci nakon Bazilovog vesanja, doticni obesenjak lisiti zivota...a govorio je u ropcu da ce se vratiti za 'godinu, deset ili sto' (laze na samrtnom casu, ccc :)).

Takodje, tragican je i slucaj porodice Hamilton: otac koji nije u stanju da se suoci sa monstruoznoscu svoga sina, pocinje i sam da ubija ne bi li ga zastitio i skinuo sumnju sa njega.

Sam finis price, iako na prvi pogled uzasno zbrzan, je toliko zajebano efektan da ga mozemo nazvati fenomenalnim. Svakako, jedan od boljih "preokreta na poslednjoj stranici".
Sto se crteza tice, Korado Roi naprosto trijumfuje. Noc, reka, magla, senke, krv. Tako jezivo opipljivi i stvarni, teski i opori. Malo ko mu moze parirati po pitanju atmosfericnosti.

Jos jedan detalj. Pesmica 'London bridge' kojom nam se ubica najavljuje, nam u jednoj strofi otkriva i rasplet:

Suppose the man should fall asleep,
Fall asleep, fall asleep,
Suppose the man should fall asleep?
My fair lady.

Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Morrison Ned 15 Maj 2011, 01:13

"Naslikani kosmar"
Scenario: Mikele Masijero
Crtez: Nikola Mari
Naslovnica: Andjelo Stano

DILAN DOG, razgovori o pricama; Dyl_218

Ukratko: Nad provincijski gradic Festinog se nakon poluvekovnog 'grejs perioda' nadvila senka prokletstva, otkricem freske ukletog slikara, coveka neobicnog talenta - Hijeronimusa Kvaila. Gradonacelnik varosi angazuje Dilana, pre svega zbog publiciteta, a i radi provere glasina o slikarevom povratku...

Ovim scenariom nam se predstavlja Mikele Masijero talentovani (kah, kah!) autor iz Kastelmase. Sudeci po debiju, delovalo je da je DD staff dobio dobro pojacanje, medjutim sve nade su zakopane nesto kasnije. Following few stories se moze okarakterisati kao mlako-ladno, da bi apsolutna nula bila zabelezena u gnusnom nedelu "Nebo moze da ceka" i ozloglasenim "Naslednicima zone sumraka".

"Video sam kako smrt dolazi i odnosi duse zivih ... da bi ihi naslikala"

Ovde imamo fini miks misterije malog mesta i prokletstva/osvete zrtve njegovih zitelja. Cudni usamljenik Hijeronimus Kvail svojim teskim i turobnim portretima, a zatim i slikajuci uznemirujuce realno umiruce ljude, izaziva podozrenje i gnev malogradjana, koji se pojacavaju i prerastaju u histeriju kada zapocne serija bizarnih ubistava ovekovecenih na njegovim platnima.
'Brizni prijatelji' jedne od zrtava (medju njima i sam gradonacelnik - eto kakvi morate biti da biste napredovali u politici) Kvaila zivog spaljuju(!?).
50 godina kasnije, nova serija ubistava (onih koji su kresali sibicu) po istom modus operandiju, pobudjuje sumnju u njegov povratak iz groba (urne? :))i osvetu.

However, ispostavice se da je krivac nasa stara poznanica Smrt. Naime, ona je toliko raspamecena Kvailovim talentom, da mu u maniru mocnog i bogatog mecene obezbedjuje neophodne uslove za rad (leseve jel'te).
Smrt ovde podseca na pravog pravcatog psihopatu-negativca, nalik na one iz filmova o Dzejmsu Bondu, koji iz senke vuce sve konce udovoljavajuci svojim mracnim prohtevima. Takodje, ona zapravo podseca na onu Smrt s pocetka serijala, koja zeli Dilanu doci glave ("sastanak je samo odlozen").

Ako prenebregnemo cinjenicu da je Masijero od nje napravio likovnog kriticara sumnjivog ukusa, ovo je vrlo pristojna epizoda. Dinamika radnje je odgovarajuca, flesbekovi su na pravom mestu, a valja reci da opstedobrom utisku doprinosi i, ovde sjajni, Nikola Mari.
Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

DILAN DOG, razgovori o pricama; Empty Re: DILAN DOG, razgovori o pricama;

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Strana 1 od 4 1, 2, 3, 4  Sledeći

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu