forum.svetstripa.net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

+3
Elesar
Lord Vader89
deecay
7 posters

Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Čet 13 Jan 2011, 08:42

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Nathan%20Never

"Svijet nesputane fantazije. Napete akcione priče iz budućnosti. Nathan Never - junak čije će dogodovštine postati vašom omiljenom lektirom." (reklama iz stripova Slobodne Dalmacije)

O serijalu…
Nathan Never kao serijal počeo sasvim nenadano izlaziti '95. godine, u strip izdanju izdavačke kuće Slobodna Dalmacija. Sreća naša što je bio prepoznat kao potencijalno uspješni serijal i što je uvršten u paletu junaka koji će se objavljivati, bok uz bok starim pouzdanim junacima (Tex, Zagor, Dylan Dog, prebrzo ukinuti Nick Raider). Serijal je u Italiji započeo početkom devedesetih, odnosno '91. godine prošlog stoljeća. Trojac sa Sardinije kojeg čine kuje planove o svojem vlastitom strip serijalu. Rađa se ideja o izmučenom heroju, progonjenom duhovima prošlosti, neuspjelim vezama, tragedijama koje su se dešavale (i još se dešavaju) njegovim bližnjima; a koji pokušava preživjeti u svijetu koji se osjeća još više otuđen od njega samog. Radnja je smještena u prenapučenu Metropolu, megagrad na sedam razina; no Nathanov se univerzum brzo širio, te smo uskoro upoznali mnoge egzotične lokacije na Zemlji, u svemiru na orbitalnim stanicama, te na drugim planetarnim tijelima, Mjesecu i Marsu. Serijal odiše mnogim elementima iz SF filmova osamdesetih koje su autori obožavali i nisu štedjeli na ubacivanju posveta. Metropola je rađena prema uzoru na nezaobilazni "Blade runner" svijet iz 1982., zatim filmova "2001 Odiseja u svemiru" zatim "Terminator", "Zvjezdane staze", "Povratak u budućnost", "Alieni", "Akira" i "Ghost in the shell". Trojka je definitivno bila i trekkerskog duha (posebno Serra) jer smo nerijetko u uvodima pronalazili spomen stvari iz "Zvjezdanih staza", dok je direktnu posvetu ST-u Serra napravio u prva tri giganta.


Tematika…
Vidimo već u samih nekoliko prvih epizoda NN serijala kako scenaristi zorno prikazuju kakav će svijet Nathana Nevera biti i kakvim će se idejama i temama baviti, te na kakav način. Prvotno je u svakom broju izlazila rubrika "City News" fiktivnog novinara Kennetha Clarka (Clark Kent, Supermanov alter-ego, anybody?) koja nam je donosila novosti i poglede na goruće teme iz svijeta Metropole koje će se obrađivati u epizodi koja slijedi. Prvi broj nam donosi intervju s osnivačem Agencije Alfa – Edwardom Reiserom, da bi u #2 analizirao gorući problem mutanata u Nathanovom društvu. Dodatno tome, postojala je rubrika "Svijet Nathana Nevera" u kojem su se predstavljali neki elementi iz tog svijeta, primjerice, u drugom broju imaju strukturni prikaz robota Maca, koji je primjer zastarjele generacije robota C3. Na početku sigurno nisu ni slutili da će se svakih pedesetak epizoda serijal neznatno ili pak znatnije promijeniti u smislu atmosfere, likova, tema, pa čak i smjene glavnih autora serijala. Početak otkriva ono kakvim su scenaristi serijal zamislili da će biti. Akcijske priče, prije svega, u budućnosti u kojima su mutanti, telepati, roboti, kloniranje, svemirski letovi i visokorazvijena tehnologija stvarnost; koji će pritom inkorporirati sve moguće SF teme i klišeje, i sadržavati reference i male natuknice na sve ono iz čega su autori crpili inspiraciju.

Autori…
Trojac zvan Trojka sa Sardnije! Antonio Serra - samouki strip-scenarista i crtač koji je svoj zanat ispekao do žanrovske profesionalnosti, studiozni i strastven ljubitelj znanstvene fantastike (ZF-a), klasične stripovske avanture i svijeta japanskih stripova/mangi (Serra je japanofil, kako god to strašno možda zvučalo;). Sve svoje preferencije i afinitete dobrano iskorištava u svojem stripovskom opusu, a da bi mogli procijeniti što je ovaj čovjek sve napravio, dobro bi bilo da pokraj teksta o Serri sa sajta stripovi.com uzmete u ruku i koji Serrin uradak pa ga pročitate! Bepi Vigna pak ima titulu iz prava, te se nakon rada kao odvjetnik i kao novinar za "L'unione Sarda", ipak na kraju posvetio pisanju scenarija za Bonellijeve stripove "Nick Raider" i "Zagor", te kffao stručnjak za francusko-belgijske stripove, napisao s Meddom niz eseja. Treći, Michelle Medda, diplomirao je na humanim znanostima s diplomskim radom na temu talijanskih detektivskih priča (žargonski rečeno, talijanskog gialla) što se jako odražava u njegovim pričama na Nathanu i Dylanu Dogu. S obzirom na njihove sklonosti nije ni čudno što su autori toliko tematski diverzificirani u Nathanovim pričama. Njihov zajednički projekt, Nathan Never, odobren je 11. studenog 1989. godine, da bi prvi broj izašao polovicom 1991. godine.


Poslednji put izmenio deecay dana Uto 01 Mar 2011, 07:49, izmenio ukupno 2 puta

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Čet 13 Jan 2011, 08:47

Popis izdanja...

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Čet 13 Jan 2011, 08:47

Likovi...

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Čet 13 Jan 2011, 08:48

U izradi...

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Čet 13 Jan 2011, 23:31

Aktualna izdanja

* NN Libellus Gigant #12
* Datum izlaska: 21.05.2010
* Naziv broja: Ukradena sjećanja

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) TN_NN_LIBG_12

* Agencija Alfa 7
* Datum izlaska: 19.03.2011
* Naziv broja: Agencija Alfa Čelični stijeg
Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) TN_AA_LIB_7

* Specijalni NN 10
* Datum izlaska: 19.03.2011
* Naziv broja: Prijetnja s neba
Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) TN_NN_LIBSP_10


* Nathan Never Libellus #39
* Datum izlaska: 27.10.2010
* Naziv broja: Visoke financije - Gospodari pretpovijesti - Putovanje kroz vrijeme

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) TN_NN_LIB_39


Poslednji izmenio deecay dana Sre 23 Mar 2011, 23:58, izmenjeno ukupno 1 puta

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Uto 01 Mar 2011, 07:51

Ima li nekoga ovdje da čita Nathana Nevera? Ovaj junak nikad nije izlazio na području Srbije pa me zanima jeste li ga pratili kako je izlazio u Hrvatskoj? Ipak je tamo prisutan od 1995., a renesansa je započela Libellusovim izdanjima. Doduše malo skupljima, no barem je redovit!

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od Lord Vader89 Uto 01 Mar 2011, 08:16

Ima - ja! lol: ali kapiram da nisam morao to da ti naglasavam lol:

fazon je da sam se sa NN prvi put susreo negde okooooo....pa, recimo 2002./2003. kada sam u Herceg Novom kupio paketic iz rimitende SD. Totalno na slepo! U to neko vreme sam usao u neku strip-ekspanziju, pa sam tad na moru kupovao sve sto mi je palo pod ruku!!!! I tako sam kupio i 1. 3. i 38. epizodu naseg omiljenog agenta bounce:

posle sam u Srbiji kupovao rimitendu Ludensa na kioscima, i poneke stare SD brojeve po sajmovima, u Darkwoodu....ali ne toliko puno, jer su uvek bili skupi za moje mogucnosti.... :/

onda je dosao Libelus, o njihovoj skupoci necu da pricam happy al eto....trudim se, trudim se....jer je stvarno stvarno super serijal!!!!! Ko voli SF, ovo jednostavno ne moze da mu se ne svidi!!!!! (ali ne znam sto ja ovo tebi pricam, kad kao ti sve to znas i bolje od mene; a isto tako cisto sumnjam da jos neko cita ovu temu lol: )
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od Elesar Uto 01 Mar 2011, 11:34

Citam ja twisted evil: a bogami citam i Nevera! approve:
Sjajan, sjajan serijal, sve gorenareceno stoji, meni je kvalitet prica (uz crtez) u top 5 sto je SBE ikada izdao. Radujem se 20-godisnjici i nadam se da ce i ovde biti obelezena...
Elesar
Elesar
Zaslužan član
Zaslužan član

Datum upisa : 14.01.2011
Broj poruka : 475

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od Lord Vader89 Uto 01 Mar 2011, 12:06

ja se nadam da od toga ne naprave cirkus neki samo....pod pritiskom urednistva....
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Pon 07 Mar 2011, 03:45

Lord Vader89 ::Ima - ja! lol: ali kapiram da nisam morao to da ti naglasavam lol:
fazon je da sam se sa NN prvi put susreo negde okooooo....pa, recimo 2002./2003. kada sam u Herceg Novom kupio paketic iz rimitende SD. Totalno na slepo! U to neko vreme sam usao u neku strip-ekspanziju, pa sam tad na moru kupovao sve sto mi je palo pod ruku!!!! I tako sam kupio i 1. 3. i 38. epizodu naseg omiljenog agenta bounce:

Jesi ti defaultni SF-ovac pa čitaš sav stripovski SF koji izlazi ili ti se NN dopao kao strip zbog svojih nekih osebujnih karakteristika?

Tijekom pauze nakon Dnevnika nije bilo ničega na kioscima i onda sam sav sretan što je uopće nešto bonellijevo počelo izlaziti počeo sve kupovati (osim Texa, ali to je uzimao susjed pa sam pročitao od njega). Nevera nisam uzeo odmah (novi, nepoznati junak, strah me bilo probati) nego sam se nakon što sam kupio "Crni monolit" raspomamio i počeo tražiti i prvi broj. Srećom, našao nekog koji je bio zaboravljen u kutu jedne trafike i koji mi je nakon čitanja bio još bolji od drugog. I od onda se ne rastajem od Nevera. Bilo mi je drago što je nakon što se Ludens ugasio da je libellus sve preuzeo od giganta do redovne serije. Ljudi su spasili stvar. Čudno mi je što nijedan srpski izdavač nije probao Nevera. Mislim da je od Mavericka izašao jedan broj nekad, ali nisam siguran (pošto od njega nije ništa poživjelo).

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Pon 07 Mar 2011, 03:46

Elesar ::Citam ja twisted evil: a bogami citam i Nevera! approve:
Sjajan, sjajan serijal, sve gorenareceno stoji, meni je kvalitet prica (uz crtez) u top 5 sto je SBE ikada izdao. Radujem se 20-godisnjici i nadam se da ce i ovde biti obelezena...

Sve potpisujem! Doduše, ja sam i malo pristran jer obožavam SF... lol:

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od Lord Vader89 Pon 07 Mar 2011, 14:17

deecay ::Jesi ti defaultni SF-ovac pa čitaš sav stripovski SF koji izlazi ili ti se NN dopao kao strip zbog svojih nekih osebujnih karakteristika?

pa, ne znam....jedini SF stripo koji citam, je Star wars, a tu svaki kriterijum pada u vodu happy (ne racunamo superhero stripove, ajde)

Nathana sam procitao, tri navedena broja, i odusevio se. "Tri istine" me je razdusevio potpuno, vracao sam mu se dosta puta, zeleo jos....kapiram da mi se sam setting stripa dopada :)

Tijekom pauze nakon Dnevnika nije bilo ničega na kioscima i onda sam sav sretan što je uopće nešto bonellijevo počelo izlaziti počeo sve kupovati (osim Texa, ali to je uzimao susjed pa sam pročitao od njega). Nevera nisam uzeo odmah (novi, nepoznati junak, strah me bilo probati) nego sam se nakon što sam kupio "Crni monolit" raspomamio i počeo tražiti i prvi broj. Srećom, našao nekog koji je bio zaboravljen u kutu jedne trafike i koji mi je nakon čitanja bio još bolji od drugog. I od onda se ne rastajem od Nevera. Bilo mi je drago što je nakon što se Ludens ugasio da je libellus sve preuzeo od giganta do redovne serije. Ljudi su spasili stvar. Čudno mi je što nijedan srpski izdavač nije probao Nevera. Mislim da je od Mavericka izašao jedan broj nekad, ali nisam siguran (pošto od njega nije ništa poživjelo).

ja sam u slicnoj bio situaciji kao i ti.
bio sam na letovanju, i grabio sam od stripova sve sto se moglo naci. hvala nebesima da je tu bio i NN :)
Lord Vader89
Lord Vader89
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 25.12.2010
Broj poruka : 2589

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od elderane84 Sub 12 Mar 2011, 11:33

Ma, ko ne bi citao u Srbiji da ima kako... Ja sam pokusao skupljati Libellus, ali stvarno treba imati dosta novca da se to pokusa sa zakasnjenjem. Kupio sam prve 3 knjige i gigante 3 i 4 pa ih prodao. Sad opet hocu da kupim te gigante, jer su mi medju 10 najboljih stripova koje sam ikad procitao, kao i prica iz druge Libellus-ove knjige o Hadiji. Dosta brojeva sam i procitao skenirano (pa i prva 2 giganta). Mozda nije isto kao papirni strip, ali bolje i tako, nego ih ne procitati nikako. Ludensova i SD izdanja cu svakako nabaviti, a i dalje postoji mogucnost da se neko odvazi da pokusa sa izdanjima Nathana u Srbiji.

elderane84
Novajlija
Novajlija

Datum upisa : 24.01.2011
Broj poruka : 12

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Nathan Never

Počalji od Ultras Sub 12 Mar 2011, 11:45

Stvarno šteta što ovaj junak nije dobio priliku da se oproba sa ostalima u privlačenju publike. Mislim da bi bio čitan da je krenuo na vreme (recimo početkom VČ ere) a sada je već diskutabilno. Previše je izdanja, pa krenuti sa ovim serijalom od početka je prilično smeo poduhvat (jer je u Hrvatskoj već objavljeno dosta epizoda i oni ultra-fanovi već imaju ta izdanja).

Možda se osmele Darkwood ili Phoenix Press twisted evil:
(ubiće me Djole i Colt zbog ovoga happy )
Ultras
Ultras
Webmaster
Webmaster

Datum upisa : 17.12.2010
Broj poruka : 4503

http://mojacrvenazvezda.blogspot.com/

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od elderane84 Sub 12 Mar 2011, 12:02

A znas kako... Jeste previse izdanja, ali ako neko kupuje sve. A onaj kovec kupuje sve, izdrzace vala i jos jedan serijal. Ja ne kupujem sve, a i necu, neki stripovi mi se jednostavno ne svidjaju. Nathan bi sigurno bio prioritet za kupovinu mnogima, a nije da nemamo i fanova naucne fantastike u Srbiji, koji bi mozda dali priliku ovom stripu.

elderane84
Novajlija
Novajlija

Datum upisa : 24.01.2011
Broj poruka : 12

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Pon 14 Mar 2011, 02:54

Problem s ovim junakom je zaista taj što ima već 15-godišnju tradiciju u RH, a i nije kompletan ograničeni serijal već dugoročni serijal od 300-tinjak izdanja. S aspekta izdavača možda je bolje krenuti s ograničenim serijalima ili starim oprobanim u nekakvom integralu.

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od deecay Čet 24 Mar 2011, 00:04

Mali komentarčić na novu Agenciju Alfa... Izašlo 19.3. kod Libellusa.

Il vessillo d'acciaio / Čelični stijeg
NN aa7 - 316 stranica!

Soggetto/Sceneggiatura:
Stefano Vietti
Disegni/Copertina:
Dante Bastianoni / Roberto De Angelis


Ne moram napominjati da je ovo rekorder u broju stranica jedne NN priče 316 str., barem do ovo broja (Onkraj galaktike AA #5 = 284 str. No, uskoro će imati i AA10 isti broj stranica - 316). Vietti se i ovaj put vraća, rekao bih, temeljnim motivima serijala (kao i u Nebeskim rijekama) pa obrađuje teme poput Umjetne inteligencije i robota, svemirske pirate i dašak Star Treka (Datino traženje ljudskosti, kolektivna svijest) i Blade Runnera (testiranje replikanata). I šetnju skoro cijelim Nathanovim univerzumom - od Zemlje (Zapadni grad, Agencija), Mjeseca i Luna Citya (vidi Luna i More osame), orbitalne stanice Melpomene (kako je Castellini u prvoj epizodi NN-a ostavio svoj potpis C.C.90 na postaji, tako je i Bastianoni ostavio svoj D.B.99), pa sve do zabačenih asteroida i svemirskih letjelica...

Malo lošiji od Nebeskih rijeka, no priča i crtež su jako dobri (možda malo naginje prosjeku kako priča ide kraju)! Finalni okršaj s Čuvarem malo mi i jeste neuvjerljiv, no vjerojatno je i Viettiju bilo dosta rada na ovom gigantskom broju. Siguran sam da će se fanovima sviđati.

Nestrpljivo očekujem Viettijev AA 10 "Tajna mutanata", no prije toga morat će proći dva AA s lošijim solo pričama i gomila redovnjaka... Nisam zapravo ni pročitao ovaj novi redovnjak ni specijalac, pa kad stignem bacim doživljaj.

smile

deecay
Obećava
Obećava

Datum upisa : 12.01.2011
Broj poruka : 58

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od Gil-galad Pet 30 Nov 2012, 15:52

Za sve Nathanovce... approve

JEDAN SAN KOJI SE OSTVARIO - INTERVJU S MICHELEOM MEDDOM
Ekskluzivno za Svet stripa i Stripovi.com, gospodin Medda govori o svojim scenarističkim počecima, čuvenoj "bandi sa Sardinije", serijalima Nathan Never i Caravan... Uživajte!
http://udruzenjesvetstripa.blogspot.com/2012/12/jedan-san-koji-se-ostvario-intervju-s.html
Gil-galad
Gil-galad
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 31.01.2011
Broj poruka : 2104

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od Morrison Čet 03 Jan 2013, 00:07

Tuzna vest koju je preneo Mikele Meda: crying or very sad

"Alberto Lisiero, who wrote with his wife Gabriella Cordone some
stories of Nathan Never (one of them was Hadija), died for a heart
attack at the age of 48.

He was a quiet, gentle guy and a wonderful person, and we'll miss him."

Morrison
Morrison
Domaćin
Domaćin

Datum upisa : 24.12.2010
Broj poruka : 1710

Nazad na vrh Ići dole

Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...) Empty Re: Nathan Never - priče iz budućnosti (info, popisi, diskusije...)

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu